Mnogi misle da je pušenje najgora stvar koju mogu učiniti za svoje zdravlje. Ali istina je drugačija: najgora stvar po zdravlje je – sedenje.
Sedimo dok vozimo, radimo, jedemo, koristimo računar, gledamo TV i čitamo. Zapravo, pre nego što nastavite da čitate, verovatno bi trebalo da ustanete. Jer što više sedite na svojoj zadnjici, to ćete manje vremena provesti na ovoj planeti.
Jedno istraživanje pokazalo je da sedenje satima u jednom cugu može da dovede do raka, gojaznosti, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i prerane smrti.
Studija Američkog društva za rak pokazala je da žene koje sede šest sati dnevno imaju 37 odsto više šansi da umru pre isteka 13-godišnjeg trajanja istraživanja, muškarci imaju 18 odsto više šansi za preranu smrt.
Druga studija povezala je 49.000 slučajeva raka dojke i 43.000 slučajeva raka debelog creva u SAD sa predugim sedenjem.
Sedanje nije opasno jer znači da ne vežbamo i ne krećemo se. Opasno je samo po sebi. Ostavlja značajne posledice po metabolizam. Negativno utiče na krvni pritisak, trigliceride, dobar holesterol, šećer u krvi i na nivoe leptina, hormona za apetit – sve su to biomarkeri za gojaznost i kardiovaskularne bolesti.
Sedenje sabotira i limfni sistem koji pomaže telu da se brani od infekcija. Limfni sudovi, koji dreniraju otpadni materijal stvoren usled infekcije, nemaju pumpu poput srca, njih kontrolišu ritmične kontrakcije u mišićima vaših nogu. Dakle, dok sedite, limfni sistem ne može da radi svoj posao.
Zapitaćete se: ako sedim ceo dan u kancelariji i kod kuće, ali svakoga dana sat-dva odem u teretanu ili prošetam, zar to nije dovoljno? Nažalost, nije.
– Eksplozija vežbanja nije odgovor. Dva sata vežbanja dnevno neće nadomestiti 22 sata sedenja – kaže dr Dejvid Angus, specijalista za rak. Zapravo, kada sedite pet ili šest sati dnevno, čak iako ste proveli sat u teretani, to je kao da ste popušili paklu cigareta.
Nije lako uvesti dodatne sate kretanja u vašu svakodnevnu rutinu, jer se većina poslova svodi na stolicu, sto i kompjuter. Ali prekidanje beskrajnog sedenja, čak i na nekoliko minuta, može da bude velika razlika. Ključni enzimi će se pokrenuti, krv će prostrujati, um i mišići će se istegnuti.
PROTEGNITE NOGE
Čak i ako ste primorani na višečasovno sedenje, probajte da na sledeći način ublažite negativne efekte po zdravlje:
Ustanite i krećite se svakih 30 minuta. Uzmite vodu ili kafu. Prošetajte hodnikom ili samo stojte dok telefonirate. Čak i vrpoljenje pomaže.
Gledajte omiljenu seriju dok kuvate, peglate, prostirete veš, praznite mašinu za sudove ili vozite sobni bicikl.
Obavezno vežbajte. Iako vas čak ni najnaporniji treninzi neće lišiti negativnih
efekata sedenja, jedno istraživanje otkrilo je da aktivni ljudi koji dugo sede žive duže od neaktivnih.
Komentari (0)