U Srbiji vlada epidemija ovčjih boginja, a najčešći simptomi tog zaraznog oboljenja su osip, jak svrab, visoka temperatura, gubitak apetita i malaksalost. Da biste što lakše pregurali težak period, Dr Kurir je istraživao koji su načini da bude što manje svraba, nervoze i komplikacija.
Pedijatar Doma zdravlja Rakovica Branislav Ljiljak istakao je da ne postoji specijalni lek protiv boginja, ali da dete svakako treba izolovati zbog druge dece i trudnica jer je bolest veoma zarazna.
– Tokom prvih nekoliko dana, kad se još ne zna da li mališan ima varičele ili ne, mogu da se pojave atipične bubuljice bez varičelne pustule, koje često zamenjuju s ubodima insekta. Zato se dete mora detaljno pregledati da bi se videlo da li ima uboda ili ne. U tim slučajevima, pedijatar je u stalnom kontaktu s roditeljima, a najčešće se prve promene pojave na mekom nepcu – kaže dr Ljiljak.
Prema njegovim rečima, obolelo dete je zarazno dva dana pre izbijanja osipa, pa sve do trenutka kad se svi plikovi pretvore u kraste.
– Inkubacija kod varičele traje od jedne do tri nedelje. Netačno je da dete ne treba kupati dve nedelje. Treba ga svakodnevno osvežiti običnim bebi sapunom i vodom. Posle kupanja briše se tapkanjem, a ne trljanjem površine kože jer može doći do prskanja pustule, a kod krasti do njihovog otpadanja, što može ostaviti trajne ožiljke. Često se dešava da varičele počinju temperaturom, koja čak i ne mora da bude visoka. Svakako je ne treba po svaku cenu obarati – sve dok ona ne pređe 39 stepeni – istakao je sagovornik Dr Kurira.
Dok je dete zarazno treba posebno voditi računa o njegovoj ishrani.
– Važno je što više unositi tečnost, a hrana treba da bude kašastija, ne tvrda. Veće dete trebalo bi da grgoće u grlu rastvor žalfije kako bi olakšalo tegobe. Što se tiče garderobe, trebalo bi da bude lagana, široka i pamučna. Iritirajući svrab ublažava se redovnim tuširanjem i održavanjem higijene, a pomažu i razni rastvori i gelovi, kojima se mažu pustule kako bi što pre usahle. Naravno, detetu treba dati i nešto od odgovarajućih lekova za svrab. Najčešće su to oni protiv alergije, koje je prepisao pedijatar, a dva do tri puta fiziološkim rastvorom treba mu čistiti oči – objasnio je pedijatar.
Ranija verovanja su netačna
* zaražena deca nisu je tuširala, a zapravo je svakodnevno kupanje neophodno
* mališanima se oblačila crvena majica kako bi se što brže osuli, što nije tačno. Potrebno je samo da nose komotnu, pamučnu odeću
* mislilo se da prostorija u kojoj dete boravi mora da bude zamračena, dok se sad zna da može da izlazi i napolje, samo ne po suncu
* verovalo se da varičele uvek počinju temperaturom, što ne mora da bude slučaj
Komentari (0)