Koliko često vam se dešava da nakon kupanja i plivanja ostanete sa šumom u ušima – usled zaostale tečnosti u ušnom kanalu? Šum, zujanje, osećaj nelagodnog pritiska ili prigušen sluh često su pratioci ovog problema, dok u najgorem slučaju može doći i do bola.
Foto: Freepik
Najčešće voda iz ušiju izađe sama, ali ipak se dešava da se ona zaglavi i ostane duboko u ušnom kanalu. Šta uraditi u tom slučaju?
Najlakši načini za izbacivanje vode iz ušiju
Postoji više tehnika za izbacivanje vode iz ušiju. Neke od njih podrazumevaju jednostavno služenje gravitacijom – ležanje na stomaku sa naslonjenim na pod onim uvom u kom se nalazi voda ili jednostavno – skakutanje na nozi sa koje strane je i uvo u kom se zaglavila voda.
Neki se služe i vakuumom koji naprave rukom kako bi se voda pokrenula i izvukla iz ušnog kanala ili uzimaju štapić za uši kojim se nadaju da će izvući vodu. Međutim, nekad ništa od toga ne donosi željene rezultate.
Foto: Unsplash
Šta raditi kad voda neće da izađe iz ušiju?
Koristite topao vazduh da isušite vodu – najbolji izvor toplog vazduha u ovom slučaju je fen. Uključite ga da duva lagano, ali da ispušta topao vazduh i uperite ga u pravcu uva u kom se nalazi voda. Na ovaj način ćete podstaći isparavanje vode iz uva i spasićete se skakutanja i čačkanja štapićem.
Upotrebite rastvor medicinskog alkohola i sirćeta – kada napravite rastvor kapaljkom sipajte nekoliko kapi u uvo iz kog želite da se oslobodite vode. Sirće će pomoći da se smanji količina ušne masti, odnosno cerumena, dok će alkohol ubrzati isparavanje vode.
Komentari (0)