Mašina za veš olakšava pranje odeće, ali različiti omekšivači, izbeljivači za beli ili veš u boji, svi ti veštački materijali od kojih se odeća pravi, pomalo zbunjuju. Zbog toga se dešava da fleke “prežive” pranje. Kako to da sprečite?
Bele ili svetle pantalone napravljene od mešavine pamuka i spandeksa, koje se najčešće proizvode, predstavljaju pravi izazov pri pranju jer ne bi trebalo da se peru sredstvima za uklanjanje mrlja. Kako onda da uklonite fleke? “Ne možete da izbelite spandeks”, kaže Meri Gagliardi, koja piše blog Dr. Laundry. Upotreba hlora za pranje belih ili svetlih farmerki, rezultiraće žutim flekama, što nikako nije ono što želite. Umesto toga, ona preporučuje da koristite izbeljivač za veš u boji.
Bliži nam se leto i “šetanje” u kupaćim kostimima, koje, naravno, treba i oprati. Stručnjaci kažu da nikako nije pametno da ih perete u mašini za veš, čak ni na 30 stepeni Celzijusovih. Takođe, ne bi trebalo ni da pri pranju kupaćih kostima koristite deterdžent, tvrde oni. Šta vam onda preostaje? Prema njihovom mišljenju, dovoljno je da ih nakon kupanja u bazenu, moru, isperete toplom vodom. Ukoliko nakon toga miris slane vode ili hlora još uvek ne iščezne, potopite kupaći u vodu pomešanu sa kašičicom sirćeta. Takođe, da biste sprečili da se on brzo ošteti od morske soli ili hlora, pre kupanja ga prvo pokvasite “običnom” vodom.
Pranje dečje odeće predstavlja naročit izazov
Verovatno već znate neke trikove koji vam pomažu da sprečite da odeća tamne boje ne izbledi tokom pranja – pre nego što je operete, izvrćete je i za pranje koristite hladnu vodu. Meri Gagliardi takođe savetuje da “krpice” tamne boje nikako ne sušite u mašini za veš jer će je toplota vrlo brzo oštetiti. “Sušenje prirodnim putem, odnosno na svežem vazduhu, najbolji je način da vam tamna deća duže izgleda kao nova”, tvrdi ona.
Pranje dečje odeće predstavlja naročit izazov, s obzirom na to da je najčešće “prošarana” različitim flekama. Kada je još uvek mokra nakon pranja, izgleda savršeno čisto, ali kada se osuši, ponekad se niotkuda pojave fleke. Mrlje koje izgledaju kao da su se jednostavno pojavile nakon sušenja odeće, najčešće su fleke od ulja ili neke supstance na bazi ulja. Stručnjaci savetuju da dobro pregledate garderobu pre pranja, i ukoliko primetite takve fleke, tretirajte ih malom količinom deterdženta za sudove.
Pranju jorgana, jakni, jastuka punjenih perjem, potrebno je posvetiti posebnu pažnju jer se deterdžent često zadrži u unutrašnjosti, odnosno u perju. Zato je potrebno da ih nakon uobičajenog pranja dodatno isperete.
Korišćenje omekšivača za peškire je pogrešno
Korišćenje omekšivača prilikom pranja peškira, po mišljenju stručnjaka je pogrešno. Oni umanjuju moć upijanja peškira, što znači da on neće pokupiti svu vodu sa vaše kože kada je obrišete. Da biste izbegli da bilo kakvi neželjeni mirisi ostanu u peškirima, vodite računa o tome da prilikom pranja ne preopteretite mašinu za veš i koristite program koji podrazumeva najduže moguće pranje.
Imajte na umu i da je, s vremena na vreme potrebno očistiti mašinu za veš, kako biste dobili željeni efekat prilikom pranja odeće. U njoj se vremenom nakupe ostaci deterdženta, omekšivača, prljavštine… Da biste je očisitili, dovoljno je da je operete toplom vodom i izbeljivačem.
Komentari (0)