Sviranje bilo kog instrumenta deci pomaže da usavrše verbalne veštine, čitanje, poboljšaju koncentraciju, pamćenje i sposobnost izražavanja misli, pokazalo je jedno istraživanje švajcarskih naučnika.
Veliki broj studija potvrđuje da deca koja idu u muzičku školu imaju bolje ocene i bolje se slažu sa vršnjacima. Jedna američka studija proučavala je decu u prvom razredu koja su zaostajala u školskim rezultatima. Posle sedam meseci pohađanja časova muzičkog, deca su stigla vršnjake u čitanju, a prestigla ih u matematici. Muzika direktno utiče na dečji mozak, pokreće različite procese i izaziva prijatna osećanja. Ipak, nemojte forsirati dete da ide u muzičku školu ukoliko to ne želi nego samo ako pokazuje talenat i želju za sviranjem.
Pokazujte detetu muzičke instrumente i omogućite mu da čuje svaki i pevajte zajedno kad god ste u prilici. |
Ljubav prema muzici nasleđuje se od roditelja, pa detetu od najranijeg detinjstva puštajte dečje pesmice, a kasnije ga podstičite da živi sa muzikom. Kupujte mu CD sa omiljenim pesmama, odvedite ga na koncert, slušajte muziku u kolima, tokom putovanja. Pokazujte mu muzičke instrumente, omogućite da čuje svaki i pevajte zajedno kad god ste u prilici. Kada je dete spremno za časove muzike zavisi od zrelosti i interesovanja svakog deteta.
Muzičke škole uglavnom upisuju decu od prvog ili trećeg razreda osnovne, a znaćete da je dete spremno ako samo to traži i ukoliko je sposobno da zadrži koncentraciju tokom jednog školskog časa. Takođe, dete bi trebalo da razlikuje slova i brojke, mada to nije pravilo.
Koji će instrument svirati, takođe zavisi od afiniteta. Ukoliko se dete upiše u muzičku školu, ali nema mesta na instrumentu koji želi, ne insistirajte, može da pokuša i sledeće godine. Klavir, na primer, dete može da počne da svira kada su mu ručice dovoljno snažne da može da pritisne dirke, a stručnjaci preporučuju da je to već posle pete godine. I žičani instrumenti su dobar izbor, jer se prave u raznim veličinama, pa postoje oni prilagođeni mališanima. Neka deca mogu da savladaju sviranje violine već sa četiri godine, dok profesori muzike tvrde da su za violu i violončelo spremni već sa sedam godina.
Duvački instrumenti su malo zahtevniji, pa je potrebno da mališani porastu i imaju snage, jer oni vrše pritisak na zube i potrebna je snaga da bi se proizveo zvuk. Već od osme godine može da se svira flauta ili klarinet, a od desete saksofon, truba ili trombon.
Talentovana deca pokazuju ljubav prema muzici već u ranom uzrastu. |
To znači da kao jako mala mogu da ponove melodiju ili ritam i umeju da prepoznaju falš ton. Pratite kako se razvijaju i usmeravajte njihov talenat. Ukoliko žele da idu u muzičku školu upišite ih, ali im naglasite da ako krenu onda moraju i da je završe, jer se često događa da deca posle nekoliko meseci izgube interesovanje ili žele da promene instrument.
Pročitajte još:
Muzika kao terapija za bolesne bebe >>
Šta da učinite da beba bolje spava? >>
Komentari (0)