U današnje vreme, muškarac je u odgajanje deteta uključen ravnopravno sa ženom. Ili bi bar trebalo da bude tako. Naročito ako uzmete u obzir da naučna istraživanja pokazuju da su za brigu o deci sposobni koliko i žene.
Studije pokazuju da se u mozgu oca koji provodi vreme sa svojim detetom dešavaju iste promene kao u mozgu majke. Priroda se, dakle, postarala da tu budemo ravnopravni. Ako to nije slučaj, sva krivica je na nama samima, a kad pročitate, shvatićete i zašto.
Evo šta kaže nauka, kako se mozak muškarca menja kad stigne beba.
Očevi koji učestvuju u svim poslovima oko bebe, ravnopravno sa mamama, razvijaju dodatnu “sivu masu” u oblastima mozga koje kontrolišu emocionalnu povezanost, odgovaranje na potrebe bebe, a poboljšava im se i sposobnost “multitaskinga”.
Ovi rezultati mogu pomoći u prepoznavanju delova mozga koji su ključni za rano uspostavljanje veze između oca i deteta, veze koja će, ako se neguje, biti dragocena za dete.
Mozak je glavni “krivac” za emotivno vezivanje
Tokom studije sprovedene na Jejlu, naučnici su proučavali promene u mozgu 16 fakultetski obrazovanih muškaraca koji su postali očevi, beležene magnetnom rezonancom. Prvi snimci pravljeni su dve do četiri nedelje nakon rođenja bebe, a sledeći dva do tri meseca kasnije.
Na kasnijim snimcima uočljivo je širenje sive mase u regijama strijatuma, amigdale i hipotalamusa. Od ranije je poznato da su ove regije mozga zadužene emotivno vezivanje, ali i za “odgovor” na plač bebe. Osim toga, uočen je i rast lateralnog prefrontalnog korteksa, zone povezane sa donošenjem komplikovanih odluka.
Istovremeno, dolazi do “skupljanja” sive mase u drugim delovima mozga, što zapravo znači da se mentalni resursi muškarca kad stigne beba pregrupišu, tako da omoguće što efikasniji odgovor na potrebe novorođenčeta.
Priroda nas je, muškarce i žene, u ovoj jednoj ulozi, dragocenoj, učinila jednakima. Na ljudima je samo da se ne opiru, već da u toj datoj ravnopravnosti uživaju.
Komentari (0)