Podrška roditelja potrebna je đacima svih uzrasta. Dešava se i da dete koje ima radne navike i odlične ocene, popusti u starijim razredima.
Postoji mnogo razloga za to: umor, odsustvovanje zbog bolesti, iszostanak uspeha nakon učenja i truda… Zato je bitno da roditelj prepozna usled čega je dete počelo da dobija loše ocene i ne može da se koncentriše dok uči.
Potrebno je, pre svega, obnoviti osećaj zadovoljstva koje pruža nagrada u vidu ocene nakon uloženog truda. Podsetite đaka na to, možda na poklon koji je dete dobilo nekada zbog odličnog uspeha, ili na nešto drugo prijatno i zabavno što je usledilo nakon učenja i dobrih ocena.
Pomozite detetu da napravi plan učenja, ali nikako nemojte izostaviti slobodne vreme u tom dnevnom planu. Dozvolite đaku da samo odredi šta će raditi kada ne uči, ne mešajte se u to.
Pomozite detetu da napravi plan učenja
Ukoliko se nenaučeno gradivo nagomilalo, svakodnevno prelazite lekciju po lekciju. Objasnite mu zašto je važno da se tako radi, bez obzira na to što će pismeni iz tog predmeta, na primer, biti tek za nekoliko nedelja.
Predložite detetu da se samo javi i odgovara, da ne čeka zakazani test ili da ga nastavnici pitaju. Pokazalo se da su tada ocene uvek malo više od pokazanog znanja.
Dajte lični primer – ”donesite” posao kući i radite u isto vreme kada dete uči, a kada završite, nagradite se omiljenim jelom, gledanjem filma, šopingom… Kažite detetu koje su vaše motivacione rečenice, šta vas ”gura” da radite kada ste umorni i bezvoljni. Nemojte pominjati novac, jer ga dete dobrim ocenama sada neće zaraditi.
Nagrada za uložen trud može biti iznenađenje, ili se unapred dogovorite sa detetom. Pre svega mora biti dobar osećaj koji će uslediti nakon što se poprave ocene ili kada počne raspust.
”Pomisli na to šta te sve čeka kada prođe pismeni. Izlasci, društvo, spavanje… a to je za samo nekoliko dana. Međutim, ako i tu ocenu budeš morao da popravljaš, slobodnog vremena ćeš opet imati malo.”
Takođe, možete i otići do učiteljice, razrednog nastavnika, profesora koji predaje predmet u kojem je vaše dete ”zapelo”. Možda ćete dobiti neku informaciju koju vam dete nije reklo. Nemojte ”moljakati” i po svaku cenu pravdati dete, već pokušajte svi zajedno da nađete najbolje rešenje kako da pomognete đaku.
Komentari (0)