Žene čije su majke ranije ušle u menopauzu imale su značajno manje plodnih jajnih ćelija nego one kod čijih je majki menopauza kasnije stigla, pokazalo je istraživanje nedavno objavljeno u časopisu ”Human Reproduction”.
Studija je obuhvatila 257 žena starosti između dvadeset i četrdeset godine, jer se procenjuje da plodnost žene dostiže vrhunac između osamnaeste i trideset prve godine života, prenosi BBC.
Koristeći se proverenim metodama (AMH i AFC) naučnici su otkrili da žene čije su majke ušle u menopauzu pre četrdeset pete godine imaju mnogo manje polodnih jajnih ćelija od žena čije su majke u menopauzu ušle sa pedeset pet godina.
Doktorka Džejn Bencen koja je vodila istraživanje, objašnjava da su jajne ćelije kod ćerke povezane sa plodnošću i menopauzom majke, te da postoji neraskidiva veza koju bi trebalo dalje ispitivati. Ona takođe dodaje da smanjena plodnost ne treba da obeshrabri mlade majke.
S druge strane ginekolog Valentin Akande, predstavnik za odnose sa javnošću Britanskog udruženja za plodnost, smatra da je pomenuto istraživanje značajno ali da žene čije su majke rano ušle u menopauzu ne bi trebalo da brinu, jer postoje mnoge varijacije među ženama.
”Iako se poretpostavlja da smanjen broj jajnih ćelija ima veze sa šansama za trudnoću, studija to nije pokazala. Jedno je sigurno, ukoliko počnete da radite na potomstvu u mlađim godinama, veće su šanse za postizanje uspeha”, tvrdi ona.
Komentari (0)