Pravilna terapija ekcema ili atopijskog dermatitisa uključuje pravilnu negu kože, izbegavanje mogućih alergena, odnosno terapiju u užem smislu reči koja se odnosi na primenu lekova koji leče akutna pogoršanja ekcema i smiruju svrab.
Pedijatar Ruža Bajić ističe da pri kupanju deteta sa ekcemom ili sklonom ekcemu treba naročito voditi računa da voda ne bude pretopla, jer topla voda pojačava svrab, kao ni da kupanje ne traje predugo, jer dugo kupanje dodatno isušuje kožu.
Ukoliko roditelji imaju atopijski dermatitis, velika je verovatnoća da će ga i dete naslediti. Zato novorođenče sklono ekcemu kupajte vrlo kratko, samo u toploj vodi, a jednom ili dva puta nedeljno možete koristiti uljane kupke, a nikako sapune i penušave kupke koji iritiraju i isušuju kožu. Uljna kupka se nakon kupanja ne ispira, a višak vode se samo nežno utapka peškirom, pa se na vlažnu kožu nanose emolijensi. To su neutralne kreme koje vlaže kožu i sprečavaju njeno isušivanje – objašnjava doktorka Bajić.
Važno kožu namazati nakon kupanja
Emolijense je potrebno upotrebljavati redovno, najmanje dva puta dnevno. Izložene delove tela, kao što su lice, šake, pregibi, potrebno je mazati više puta tokom dana. Naročito je važno kožu namazati nakon kupanja, jer voda u protivnom deluje isušujuće. Kožu pri tom ne treba trljati, već lagano masirati. Emolijensi smanjuju potrebu za primenom lokalnih kortikosteroida, a postoje u vidu kreme ili masti.
Masti su idealne za suvu atopijsku kožu. Budući da se teže razmazuju i mogu delovati okluzivno, odnosno koža preko njih teže diše, preporučuje se da se nanose na manja područja kože koja su više suva. Kreme se lakše razmazuju, sadrže više vode i pogodne su za veća područja kože. Ipak, u slučaju jače pojave ekcema potrebno je da doktor odredi terapiju.
PRATI ODEĆU BEZ OMEKŠIVAČA
Ukoliko mališani imaju problem sa ekcemima, potrebno je da detetova odeća uvek bude pamučna i opeglana. Važno je i da prilikom pranja ne koristite omekšivače, savetuje dr Bajić.
Komentari (0)