Autobus uleteo u dečije igralište reči su koje niko ne želi da čuje. Upravo tako su glasili novinski naslovi pre tri dana. U saobraćajnoj nesreći u Zemunu povređeno je pet osoba, među kojima je četvoro dece od kojih niko nije životno ugrožen.
Foto: printScreen YoutubeKako je neposredno nakon nesreće javio RTS troje dece je prevezeno u Dečju kliniku u Tiršovoj, dok je jedna osoba smeštena u Zemunsku bolnicu.
Prema slikama koje su preneli mediji vidi se da je igralište bilo ograđeno, ali je autobus probio zaštitnu ogradu i uleteo duboko u igralište srušivši sav mobilijer koji mu se našao pred putem. Da je autobus išao velikom brzinom može se videti po tome da što je autobus probio čak dve ograde dečijeg igrališta. Jedno na početku udara, a drugo na kraju pri zaustavljanju vozila.
Igralište pored saobraćajnice
Ovo dečije igralište u Zemunu napravljeno je na nekada travnatoj površini i vrlo je blizu raskrsnice. Nedavno je renovirano prema pravilima o bezbednosti igrališta. U Pravilniku o bezbednosti igrališta je navedeno da
igralište treba biti udaljeno najmanje 5 metara od puta ako ne postoji ograda minimalne visine od 1 metra. U ovom slučaju igralište je bilo ograđeno, ali nije poznato da li su ispunjeni ostali uslovi.
Foto: printScreen Youtube
Pravilnik o bezbednosti igrališta dalje navodi da saobraćajnice blizu igrališta moraju biti obeležene odgovarajućom saobraćajnom signalizacijom za sporiji saobraćaj, ali je potrebno da u blizini postoje odgovarajuća rešenja za fizičku kontrolu brzine kretanja vozila u skladu zakonom.
Prema rečima očevidaca ovo nije prvi put da vozilo uleti u igralište, te se postavlja pitanje šta su nadležni uradili za bezbednost dece koja borave na prostoru namenjenom deci.
Vozač dobio pritvor od 30 dana
Vozaču autobusa koji je uleteo u dečije igralište određen je juče, nakon saslušanja u Trećem osnovnom tužilaštvu, pritvor do 30 dana. Vozač se sumnjiči za teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Osumnjičeni je u svojoj odbrani izjavio da je iz nepoznatih razloga, izgubio kontrolu nad vozilom, nakon čega je došlo do nesreće. Vozač je zaposlen kod privatnog prevoznika na liniji 45 i ima penzioner je. Godine vozača (72) su u javnosti izazvale polemike jer su mnogi tvrdili da penzionerima nije mesto za volanom gradskog prevoza. S druge strane advokat optuženog navodi da je on profesionalni vozač koji je ranije radio je u GSP, kao i da ima uredno lekarsko uverenje. Prema pravilima nije zabranjeno da penzioneri voze autobuse, a upravo je to sve češća slika sa beogradskih ulica jer je ova profesija u deficitu.
Foto: printScreen Youtube
Da li je zaista samo vozač kriv?
Drugi aspekt javne polemike isticao je i ispravnost vozila gradskog prevoza. Starost vozila u beogradskom javnom prevozu je očigledna. Stručnjaci navode da pravila o ispravnosti vozila važe isto i za državne i za privatne prevoznike. Prema propisima vozila javnog prevoza moraju dva puta godišnje da idu na tehnički pregled, takođe imaju i mesečni i dnevni pregled, pre izlaska na vožnju, a nakon povratka sa ture, vozač je u obavezi da prijavi da li je primetio neke nepravilnosti.
Trauma koju su doživeli deca i roditelji teško će se zaboraviti. Prema današnjim izveštajima medija na ovom razrušenom igralištu je bilo dece. Ograda, niti mobilijer, nije saniran. Čak i da se otklone ove očigledne opasnosti, ostaje pitanje da li je igralište na ovom mestu bezbedno.
Koliko smo danas sigurni u bezbednost javnog saobraćaja ali i dečijih igrališta koja se uprkos novim pravilnicima nalaze na rizičnim mestima?
Komentari (0)