Japanski naučnici otkrili su kako savršeno zagrliti. Stručnjaci s tokijskog univerziteta Toho merili su umirujući efekat zagrljaja različitog intenziteta na odojčad i razliku između zagrljaja roditelja ili stranca.
Mereći otkucaje srca odojčadi i koristeći se senzorima pritiska ruku odraslih osoba, procenjivali su reakciju beba dok se samo drži u naručju, kad se grli srednje jakim pritiskom i kada se čvrsto zagrle.
Sudeći po rezultatima, deca su bila najspokojnija tokom srednje jakog zagrljaja. Zagrljaj je trajao 20 sekundi jer je „gotovo nemoguće izbeći promenu raspoloženja odojčeta u jednominutnom ili dužem zagrljaju”, priznali su naučnici.
Foto: Shutterstock
Ne iznenađuje da je umirujući efekat bio veći kada su dete starije od pola godine grlili roditelji u poređenju sa zagrljajem nepoznate ženske osobe. Naučnici su zato zaključili da se savršenim zagrljajem smatra onaj roditeljski, srednjeg pritiska.
Ali nije samo bebama koristio zagrljaj utehe, pokazalo je istraživanje. Dok su grlili dete, i roditelji su bili smireniji.
Zna se da se tokom bliskoga fizičkog kontakta otpušta hormon oksitocin, poznat i kao „hormon ljubavi”, ali naučnici kažu da je u njihovom eksperimentu zagrljaj bio prekratak da bi imao većeg značaja za istraživanje.
Japanski stručnjaci veruju da je njihovo istraživanje prvo u sklopu kojega se uspeo izmeriti psihološki učinak grljenja beba i smatraju da bi trebalo unaprediti znanje o povezivanju roditelja i dece, kao i doneti nova saznanja važna za dečju psihologiju.
Izvor: N1 info
Komentari (0)