Upravljanje toksičnim ljudima u vašem životu je veoma različito i zasniva se na vašem odnosa prema pojedincu. Ako imate toksičnog prijatelja ili izlazite sa nekim ko je toksičan, moguće je ograničiti ili jednostavno prekinuti interakciju sa tom osobom, ali šta uraditi kada je to neko iz vaše porodice?
Kada su toksične osobe vaši roditelji ili roditelji vašeg supruga ili partnera, opcije za jednostavno eliminisanje veze često nisu moguće, piše specijalizovani portal Psychology Today.
Foto: Freepik
U ovakvim situacijama, a posebno sa toksičnim roditeljima, pronalaženje efikasnih načina za upravljanje odnosom, kako biste sačuvali svoje emocionalno zdravlje, kritična je stvar.
Postoji nekoliko znakova koji ukazuju na to da su roditelji, ili jedan od njih, toksični.
Negativni su
Toksični roditelji su emocionalno van kontrole. Oni imaju tendenciju da prave dramu čak i za najmanje probleme i vide u svemu razlog da postanu neprijateljski raspoloženi, ljuti, da verbalno vređaju ili da budu destruktivni.
Nedostaje im empatije
Toksični roditelji nisu u stanju da se saosećaju sa drugima. Umesto toga, sve je u vezi sa njima i njihovim potrebama, i ne shvataju ništa što je vezano za druge.
Žele ekstremnu kontrolu
Što je pojedinac toksičniji, to više želi da kontroliše sve i svakoga u svojoj blizini. To znači preterivanje u svakom smislu i postavljanje nerazumnih zahteva, čak i odrasloj deci.
Veoma su kritični
Toksičan roditelj ne može ili neće da vidi dostignuća svoje dece, bez obzira na to koliko je dete bilo ili postaje odraslo. Oni konstantno ponižavaju ljude oko sebe, dok sebe prave kao izuzetne, nadarene ili talentovane.
Uvek okrivljuju druge
Za disharmoniju, nesuglasice, neprijateljstvo i raspad porodice, toksičan roditelj uvek okrivljuje nekog drugog drugog. Ovi roditelji ne mogu da preuzmu odgovornost za bilo kakve probleme, već okrivljuju ostatak porodice i izvrću činjenice i često su skloni manipulaciji.
Foto: Freepik
Kako se nositi sa toksičnim roditeljima?
Prvi i najvažniji faktor za odraslu decu toksičnih roditelja, koji bi trebalo da shvate, jeste da mogu samo da kontrolišu svoje ponašanje, da nemaju mogućnost da promene ili kontrolišu ponašanja koju njihov roditelj ili roditelji odluče da koriste.
Prepoznavanje i prihvatanje da je roditelj toksičan i da nije voljan da se promeni omogućava vam da imate slobodu da razmotrite svoje potrebe. Imate sposobnost da definišete odnos kako biste zadovoljili svoje emocionalne potrebe, a da pritom izbegnete izlaganje negativnosti, neprijateljstvu i toksičnosti u pokušaju da „popravite” problem.
Postavljanje granica
Postavljanje granica ili ograničenja i jasno definisanje šta ćete prihvatiti, a šta nećete prihvatiti, ključno je. Budite jasni u definisanju ovih granica i ograničite kontakte sa roditeljima, kako bi vaše zajedničko vreme, koliko god je to moguće, bilo pozitivno i zdravo.
Viđanje van porodičnog doma
Sastanak na javnom mestu omogućava vam da odete, ako ne poštuju vaše granice, a takođe stvara neutralno mesto gde je manje verovatno da ćete upasti u stare obrasce ponašanja, što je uobičajen problem ako se sretnete u porodičnoj kući.
Briga o sebi
Budite ljubazni prema sebi. Ne morate da provedete svaki praznik ili poseban događaj sa svojim roditeljima. Umesto toga, provodite vreme sa ljudima koji su pozitivni, čine da se osećate sjajno i koji vas ohrabruju da nastavite da budete bolji u svakom smislu.
Razgovor sa terapeutom takođe može da bude od ključnog značaja za razumevanje uticaja koji su toksični roditelji imali na vaš život i razvoj efikasnih strategija upravljanja odnosom u budućnosti.
Izvor: n1info.com
Komentari (0)