U septembru, sem škole, počinju i razne vanškolske aktivnosti. Pred roditeljima i decom je dilema – koji sport je najbolji i kada je najbolje da se krene sa njim.
“Plivanje nije preterano interesantan sport koji može da vas zabavi sam, ali može da vas natera da se sami sa sobom izborite za neke vrednosti. Motivacija je da osećaju da kroz trening napreduju sve više i više”, kaže Matije Koprivica iz plivačkog kluba “Partizan”.
Iako na gimnastiku deca mogu već od četvrte godine, višestruka šampionka ritmičke gimnastike Milena Reljin kaže da se granica za prvi čas spustila i u drugim sportovima. Ipak, na roditeljima je da procene kada je vreme.
“Zavisi od deteta, ne treba nikoga ni podstrekivati da po svaku cenu dolazi na treninge ako detetu to ne prija, ne treba ni odustajati, ali mislim da treba napraviti pauzu jer već za šest meseci, godinu dana – to je potpuno drugačiji pristup”, navodi Milena Reljin.
Roditelje brine šta ako dete želi da odustane već na prvom treningu. “Treba deci dati mogućnost raznovrsnosti izbora i da se upozna sa što više sportova. Možda neće taj prvi sport biti ono što mu odgovara”, kaže Reljin.
Šampionski rezultati su poželjni, ali ne i jedini cilj treninga. Naročito ne rekreativnih. Prema rečima Ivane Orlicki, školskog psihologa, dete najpre uči da poštuje pravila, da poštuje autoritet, protivnika, čitav niz ličnih veština, postavljanje ciljeva, kao i istrajavanje u tim ciljevima.
Stručnjaci predlažu uz što više besplatnih programa i profesore fizičkog već u prvom razredu. Brže i lakše bi deci približili sport i prepoznali šta kome prija.
Komentari (0)