U današnje vreme, sve više roditelja je svesno da je važno motivisati dete da se bavi nekom sportskom aktivnošću. Ta želja roditelja je još izraženija u situaciji kada veliki broj dece između igre napolju i trčkaranja bira provođenje vremena na pasivan način pred računarom ili tabletom. U tom kontekstu, roditelji često ulažu veliki napor da pronađu sport za koje će se njihovo dete zaista zainteresovati i u kome će uživati.
Do odgovarajućeg sporta za dete dolazi se najčešće nakon perioda istraživanja u kome roditelj podstiče dete da slobodno menja sportove dok ne naiđe na onaj koji mu se dopada. Vrsta sporta kao takva ne mora biti presudna za dete, često su društvo u kom se dete nalazi, način na koji mu prilazi trener i opšta atmosfera u kojoj trenira ono što presudi da se dete zadrži baš u određenom klubu.
Ne ide odmah – ne odustajte!
Ono što je veoma važno u ovoj fazi jeste da se roditelji i deca ne obeshrabre i ne odustanu već posle prvog sporta, jer dete nije ”sportski tip”. Takva etiketa će dete u startu obeshrabiti i verovatno trajno udaljiti od sporta. Takođe, roditelji treba da imaju na umu da sportski treninzi u jakom malom broju imaju kao rezultat to da dete postane vrhunski sportista. Moć sporta se pokazuje u razvijanju socijalnih veština, različitih vrsta inteligencije, prihvatanja odgovornosti i obaveza i mnogim drugim aspektima. Sam sportski uspeh je tek jedan u nizu, a posebno ako sam dete ne gaji previše visoke aspiracije.
Kada birate sport za dete, uzmite u obzir:
# njegove potrebe i interesovanja (da li on/ona pominje neki sport ili već voli da ga igra u slobodno vreme)
# karakteristike ličnosti (strpljivost, odlučnost, društvenost, stidljivost, stalna želja za takmičenjem ili pobedom, istrajnost)
# kognitivne sposobnosti
# motorne sposobnosti i telesni tip deteta (na primer, pretpostavka je da se dete koje nije visoko neće najpre okrenuti košarci)
# savete lekara (u nekim slučajevima lekari mogu sugerisati sport iz kog bi dete imalo najviše benefita po zdravlje; jedan od čestih preporuka za decu koja imaju probleme sa kičmom je plivanje)
# informišite se o željenom sportu ali i tipu deteta koga određen sport najčešće privlači (na primer dete koje voli da je u stalnom takmičenju i duelu najpre je predodređeno za ekipne sportove)
# za decu stariju od 10 godina roditelji mogu i tražiti mišljenje stručnjaka koji imaju načine da detaljno testiraju dete i predlože sport koji misle da je odgovarajući (za niže uzraste, stručnjaci smatraju da je roditelj dovoljno merodavan)
# deci mlađoj od 12 godina više odgovaraju klubovi koji ne prenaglašavaju probeđivanje, već sport prikazuju kao razvoj motoričkih veština kroz igru i druženje
Foto: Pixabay
Komentari (0)