Kroz igru uče o prijateljstvu i ljubavi, razvijaju kreativnost i maštovitost
Igranje sa vršnjacima ima veoma važnu ulogu u odrastanju
Deca su oduvek volela da se igraju, ali poslednjih godina nove generacije ne uživaju u tome jer ih roditelji “zatrpavaju” raznim aktivnostima procenjujući da im je to korisnije. Švedski lekari upozoravaju da ograničavanje deci da se svakodnevno igraju deluje vrlo negativno na njihov mentalni i emotivni razvoj, kao i na samopouzdanje.
Proces igranja roditelji nikako ne bi trebalo da ometaju, a aktivnosti poput sportskih treninga, učenja stranih jezika i slično, mogu da sačekaju dok malo odrastu. |
Igranje sa vršnjacima ima veoma važnu ulogu u odrastanju mališana jer tako stiču prva saznanja o svetu oko sebe, uče o prijateljstvu i ljubavi, razvijaju kreativnost i maštovitost. Ali, pre svega, beskrajno uživaju! Kako rastu, deca se sve manje igraju dok sasvim ne prestanu. Taj proces roditelji nikako ne bi trebalo da ometaju, a aktivnosti poput sportskih treninga, učenja stranih jezika i slično, mogu da sačekaju dok malo odrastu. Takođe, stariju decu trebalo bi ostaviti same dok se igraju, jer ih odrasli ometaju i ograničavaju.
Savremeni roditelji deci često zabranjuju da izlaze napolje po snegu i kiši plašeći se da se ne razbole, što je takođe vrlo pogrešno, jer dete ne može da čeka idealno vreme da bi se igralo. Mališani veoma vole sneg, pa bi ih trebalo pustiti dobro utopljene da uživaju u sankanju, grudvanju, pravljenju Sneška Belića, pa i valjanju po belom pokrivaču.
Jedna od najčešćih zabluda roditelja je da je slobodno vreme izgubljeno vreme. Međutim, psiholozi tvrde da stimuliše duhovni i emotivni rast. Lenčarenje pospešuje kreativnost i pomaže deci da se uspešno izbore sa dosadom.
Pročitajte još:
Šta se krije iza dečjeg nestašluka? >>
Ne popuštajte deci u društvenim igrama >>
Komentari (0)