Mnogo roditelja se pita kada je pravo vreme za čitanje bebi, a odgovor je da nikada nije prerano. Čitanje je savršen način da razvijete povezanost sa svojom bebom, a čitanjem ćete podstaknuti razvoj detetovog pamćenja, ali i njegove govorne veštine
Zašto bebama treba čitati?
Mozak novorođene bebe gotovo da je “prazan”. On se tek treba napuniti informacijama koje će dete s vremenom skupljati gledajući, slušajući, posmatrajući, učeći. Međutim, dok se ne počne kretati i samostalno upoznavati svet oko sebe, čitanjem bajki i pevušenjem jednostavnih pesmica, privućićete bebinu pažnju i stimulisati rad njenog mozga.
Foto: Shuterstock
Ako, primera radi, počnete čitate bebi pre nego što navrši šest meseci, do prvog rođendana ona će naučiti proizvoditi sve glasove koji su joj potrebni da bi tečno (ne tepajući!) govorila maternj jezik. Osim toga, čitanjem naglas ćete podstaći razvoj detetovog pamćenja, kao i njegovih govornih veština. Dokazano je da deca kojima su roditelji odmalena čitali bajke, imaju bujnu maštu, kreativna su i slikovito se izražavaju.
Iako neki stručnjaci smatraju da čitanje novorođenčetu nije uzalud potrošeno vreme, većina se slaže da s ovom aktivnošću treba započeti u uzrastu od oko pet meseci. Tada većina beba pokazuje interes za jarke boje, pa je tada pravo vreme da počnete sa zajedničkim razgledavanjem slikovnica.
Pokazujte detetu slike i razgovetno izgovarajte nazive svega što je u njima prikazano. U ovom uzrastu, beba ne razume značenje reči, ali je ovo odlična vežba za budućnost.
U početku će njena pažnja trajati kratko, pa joj nemojte čitati duže od nekoliko minuta. Međutim, kako bude rasla, rasće i njena pažnja, pa će vremenom sve duže uživati ​​u druženju sa slikovnicama i bajkama.
Foto: Pixabay
Od 6 do 12 meseci
Beba starija od šest meseci postupno počinje povezivati značenje reči sa slikom koju joj pokazujete. Ona još ne zna govoriti, ali je sposobna upamtiti gde se koja slika nalazi. U uzrastu od oko dvanaest meseci izgovoriće “muuu” nakon što joj prstom pokažete kravu. Pokušaće da vas oponaša i unapred će znati šta se nalazi na sljedećoj stranici.
5 korisnih saveta za čitanje:
- Dok čitate bebi, držite je u krilu, mazite je i obraćajte joj se nežnim glasom
- Potrudite se da joj što vernije dočarate emocije (ako je neko ljut, namrštite se; ako je radostan, smejte se i proizvodite smešne zvukove)
- Dok izgovarate / pevušite pesmice u stihovima, držite bebu u krilu i zajedno tapšajte
- Ponavljajte jednu te istu pesmicu ili bajku sve dok po izrazu detetovog lica ne shvatite da joj je poznata
- Kada beba malo poraste, dozvolite joj da sama lista knjigu
Komentari (0)