Ukloniti otrovne materije iz tela nekim oblikom detoksikacije postalo je vrlo moderno, no jeste li isto zanimanje pokazali i za detoksikaciju vlastitog doma? Sredstva za čišćenje domaćinstva i kozmetika često imaju negativno delovanje na nervni, imunološki, reproduktivni, endokrini, vaskularni sistem.
U prosečnom domu nalazi se od 500 do 1.000 hemikalija koje ne možete videti, namirisati ili okusiti. I dok je svaka pojedinačno i u malim dozama bezopasna, do problema može doći ako je osoba izložena kombinaciji više hemikalija ili jednoj hemikaliji u većoj dozi.
Zanimljivo, ali tipični vazduh u kućama je dva do pet puta zagađeniji nego onaj van njih. Izolacija divno čuva temperaturu, no ne dozvoljava dotok svežeg vazduha, pa ukoliko ne provetravate dom, možete predugo disati ustajali vazduh. Tepisi i tepisoni su takođe bogati toksinima, prašinom i grinjama.
Znate li da većina sredstava za uklanjanje krpelja i buva sa životinja sadrži aktivne sastojke i supstance koji mogu izazvati tumor kod životinja. Ljudi se mogu igrajući s ljubimcima izložiti njima preko kože.
Pesticidi kojima uklanjamo korov u bašti štetni su i za mnoge insekte koji kontrolišu brojnost ovih štetočina. Od 30 najčešće korišćenih hemijskih sredstava za travnjake, 19 se ‘sumnjiči’ za izazivanje tumora, a 15 su poznati otrovi nervnog sistava.
Pogledajte 15 predloga za detoksikaciju vlastitog doma i dvorišta:
1. U cipelama ne ulazite u kuću.
Većina prljavštine, pesticida i žive u dom uđe preko cipela. Hodajte bosi ili nosite papuče.
2. Otirač za cipele postavite po dužini ispred ulaza.
Tako ćete više prljavštine ostavite ispred praga.
3. Neka vazduh bude čist.
Zbog ventilacije, vrata i prozore držite otvorene koliko je to moguće. Kao prirodnu detoksikaciju vazduha koristite zeleno bilje. Smrad koji se javi ne skrivajte mirisima već uklonite sodom bikarbonom.
Sveže cvijeće ili ruzmarin i žalfiju koristite kao prirodne osveživače. Otvore za ventilaciju čistite vodom i sirćetom, a ne hemijskim sredstvima.
4. Ne koristite standardna već prirodnija sredstva za čišćenje.
Prirodnija sredstva za čišćenje možete napraviti i sami koristeći sirće umjesto izbeljivača, a prašak za pecivo ili sodu bikarbonu za ribanje, hidrogen peroksid za uklanjanje mrlja.
Annie Bond, autorka "Better Basics For The Home," tvrdi da se sve u kući može očistiti s vodom i pet običnih sastojaka: praškom za pecivo, natrijevim karbonatom, destizovanim belim sirćetom, tečnim biljnim sapunom i uljem čajevca (Melaleuca alternifolia).
5. Sredstva za negu kože zamenite manje toksičnim proizvodima.
Dezodorans, pasta za zube, kozmetika, sredstva za negu kose, lak i parfemi često su puni toksina. Naučite prepoznati i izbegavati ih.
6. Plastiku koristite mudrije.
Bisphenol A (BPA), je povezan s rakom, a ftalati s problemima endokrinog sistema i razvojem. Ne umotavajte hranu u plastiku. Ne zagrevajte hranu u plastičnim posudama u mikrotalasnoj pećnici. Klonite se dečjih igračaka s oznakom "3" ili "PVC." Ne koristite ni plastične zavese za tuš.
7. Ne koristite posuđe na koje hrana ne prijanja.
Teflon sadrži perfluorinatirane hemikalije (PFC) koje se povezuju s rakom i problemima u razvoju.
8. Kućnu prašinu održavajte na minimumu.
što je više prašine to je i više toksina. Barem jednom nedeljno pokupite prašinu sa svih podloga. Ako već imate tepihe, usisavajte ih redovito.
9. Izbegavajte preterano vlaženje.
Pazite da vam se ne stvori vlaga u podrumu koja će prodirati u gornje zidove. Kuvate li otvorite prozor i upalite aspirator. Nakupi li se vlaga dobićete i toksičnu plesan. Redovno sušite prostor oko lavaboa i kade.
11. Umesto vode iz boca, kupite filter za vodu.
Filtriranje vode iz slavine bolje je nego kupovanje vode u plastičnim bočicama.
12. Klonite se sintetike.
Budite svesni toksina u tepisima i drugim sintetičkim materijalima u sobi. Ako je moguće zamenite ih onima od prirodnih vlakana poput vune ili pamuka.
13. Izbegavajte šperploču i druge slepljene materijale– koristite puno drvo.
Nameštaj i zidovi od šperploče sadrže lepila i formaldehide koji mogu isparavati godinama.
14. Kontrolišite curenje ugljen monoksida.
Pozovite odžačara i ovlašćenog servisera koji će vaše plinske instalacije i dimnjake osigurati od otrovnog ispuštanja plina.
15. U loše provetrenim podrumima kontrolišite nivo radona.
Radon je plin bez mirisa koji se formira raspadanjem urana u kamenu i tlu. Povezuje se s pojavom raka pluća.
Smanjiti izloženost tokisnima možete, no potpuno se izolovati ipak je nemoguće. Ne zaboravite, mere za očuvanje zdravlja ne smeju postati izvor dodatnog stresa.
Komentari (0)