Kako bi se sprečio razvoj alergijskih reakcija organizma pedijatri i svetska zdravstvena organizacija preporučuju isključivo dojenje najmanje u prvih šest meseci starosti bebe, pogotovo ukoliko je u pitanju povećan rizik od alergija.
Deca koja su bila isključivo dojena prvih šest meseci u daljem rastu i razvoju imaju mnogo manje šanse da obole od infekcija, bolesti kao što su Neurodermitis, alergijska astma ili bolesti digestivnog trakta, imaju veću zaštitu i manju sklonost ka alergijama. Ukoliko jedan od roditelja ima alergiju na kućnu prašinu, polen ili životinjsku dlaku, mogućnost od alergija kod bebe ja povišena.
U prvih 36 sati nakon porođaja u kolostrumu (prvo mleko koje se luči već od 16. nedelje trudnoće) se nalazi 10 puta veća imunološka zaštita u odnosu na trajno mleko (luči se od desetog dana života bebe). Kolostrum samim tim pomaže da se sklonost kao i alergijske reakcije novorođenčeta u znatnoj meri smanje. Ukoliko isključivo dojenje nije moguće, nije preporučljivo davati odojčetu proizvode na bazi sojinih, ovčijih ili kozijih proteina jer nisu pogodni za ishranu odojčadi i nemaju alergijski preventivni efekat.
Deci koja imaju povećan rizik od alergija, pri čemu organizam majke, iz medicinskih razloga, nije u mogućnosti da proizvede dovoljne količine mleka (~ 4% majki na svetu), savetuje se HA – hipoalergijska dohrana.
U situacijama, kada nema dovoljno mleka, važno je da se podsetite da činite i dajete vašim bebama apsolutno svu količinu mleka koju je vaš organizam u stanju da proizvede. Medicinsko pomagalo pri dojenju za mame koje nemaju dovoljne količine mleka, koje su usvojile svoje bebe ili koje žele da obnove laktaciju je Medela Supplemental nursing system – sistem za dohranu beba. Dohranjivanje bebe pomoću ovog sistema omogućava zadovoljavanje dnevnih potreba novorođenčeta i podstiče dalje dojenje.
Sistem za dohranu beba sastoji se od rezervoara, valvula sa cevčicama i hipoalergenskog flastera, kojim se cevčica zalepi na dojku. Sistem ima mogućnost odabira tri vrste cevčica različitog lumena, pomoću kojih se određuje količina protoka tečnosti. Savetuje se da se započne sa lumenom srednje veličine. Ukoliko primetite da je količina koja teče iz sistema ipak velika za vašu bebu, koja uporedo sisa na dojci, potrebno je da pređete na cevčicu sa manjim lumenom, odnosno smanjenim protokom tečnosti. Vrh cevčice se postavlja na vrh bradavice, tako da se cevčica prilikom sisanja bebe na dojci nalazi na sredini bebine gornje usne.
Brzina protoka majčinog mleka ili dohrane u rezervoaru, zavisi i od visine na kojoj je postavljen rezervoar koji je okačen oko vrata majke. Što je rezervoar niže postavljen, to će protok tečnosti biti sporiji. Kada beba sisa na dojci, beba prazni dojku, vrši dalju stimulaciju proizvodnje mleka, ima neprekidan kontak kože na kožu sa svojom majkom i ujedno biva sita jer dobija zadovoljavajuću količinu mleka iz Supplemental nursing systema.
Nakon svake upotrebe sistema za dohranu beba neophodno je mehaničko pranje svih delova. Poželjno je koristiti blagi deterdžent namenjen pranju pribora za dojenje i hranjenje bebe kao i zasebnu četku ili sunđer.
Jednom u 24h potrebno je sterilisati sve delove sistema osim cevčica, koje je neophodno mehanički oprati.
Sterilizaciju možete sprovesti u:
1. Sterilizatoru po uputstvu
2. Loncu ključale vode sa malo medicinske sode bikarbone – kompletan set za izmlazanje, flašice i Calma cuclu ostavićete da odstoji 5-10 minuta nakon ključanja vode
3. Medela Quick Clean kesama za dezinfekciju u mikrotalasnoj – za 5 minuta, uz 60ml vode, 99,9% bakterija i gljivica biće uništeno. Svaku kesu možete iskoristiti do 20 puta.
Nakon uvođenja čvrste hrane, dojenje se preporučuje do druge godine. Medela je tu da vas na vašem putu dojenja podrži i osnaži. Niste sami.
Vaša Medela
Komentari (0)