Razvod braka je veoma stresan za mališane, jer je to potpuno nova situacija za njih. Mama i tata više ne žive zajedno, a detetu se nameću i sasvim nove navike. Jedna od tih je i proslava Nove godine i Božića, koje je do sada cela porodica slavila zajedno. I za mnoge bivše bračne parove ovo je stresna situacija, pogotovo ako su od nedavno razvedeni.
Možda i vi trenutno imate dilemu da li praznike treba da proslavite zajedno kao jedna porodica bez obzira što više zvanično niste u bračnoj zajednici. Pojedini roditelji smatraju da ne treba da proslavljaju zajedno praznike, jer misle da to nije dobro za decu, pošto im na taj način stvaraju iluziju, dok drugi tvrde da ne vide u tome ništa loše. Evo šta o tome kažu stručnjaci.
Psihoterapeutkinja Željka Kurjački iz Novog Sada kaže za portal ”Bebac” da nema ništa loše u tome da roditelji koji su ostali u dobrim odnosima zajedno proslave praznike, jer na taj način mališanima pružaju sigurnost i na neki način ih drže dalje od svakodnevnice, jer su sada svi zajedno na okupu.
-Što su deca manja, manje im treba detaljisati oko razvoda braka. Najbitnije od svega jeste da im kažete da ih oboje veoma volite i oni će se kroz život osećati sigurnije. Deca će u ovom slučaju biti i srećnija, jer neće morati da biraju stranu kojoj će se prikloniti za praznike, što je u ovim momentima vrlo teško – kaže Kurjački, dodavši da roditelji ne treba da imaju strah od toga da će se kod dece stvoriti iluzija o pomirenju, posebno ako im se ranije objasnilo da mama i tata ne žive više zajedno.
Ako niste u dobrim odnosima, bolje za dete da za praznike bude samo sa jednim od roditelja
Ukoliko su odnosi među bivšim supružnicima hladni i distancirani, sa čestim konfliktima, roditelji nikako ne treba da se okupljaju za doček.
Sagovornica navodi da u ovoj situaciji roditelji moraju da kontrolišu svoje ponašanje pred decom. Mama i tata bi trebalo da se pred praznike dogovore koje praznične dane će dete provesti kod jednog, a koje kod drugog roditelja i tog plana treba da se pridržavaju. Međutim, pre nego što to urade u celu priču treba da uključe i dete.
-Uvek treba da pitaju dete ili decu sa kim oni žele da provedu praznike. Možda će deca poželeti da idu kod bake i deke (roditelje od oca) i u tome ih ne treba sputavati. Oni treba da budu srećni, a ako im boravak kod drugog roditelja pričinjava zadovoljstvo za praznike, treba im to i priuštiti – kaže ova psihoterapeutkinja.
Ona napominje i da roditelji koji nisu u dobrim odnosima, svaki put treba da se ”ugrizu za jezik” pre nego što nešto loše izuste o bivšem partneru.
-Ako dete i provede praznike kod oca koji se recimo oženio, onda majka ne bi smela da ispituje dete o tome kakva je tatina nova žena. Detetu ta pitanja ni malo nisu prijatna – kaže sagovornica i dodaje i predlaže kao najbezbolnije rešenje da se roditelji podele i da dete ide kod mame za Novu godinu, a kod tate za Božić. Ili obrnuto.
Nema ništa loše u tome da se porodica bar za praznike okupi
Milica Nestorović, razvedena majka dece od sedam i devet godina, kaže za naš portal da su se ona i bivši suprug sve oko praznika dogovorili preko suda, ali se toga ne pridržavaju striktno, već se shodno situaciji dogovaraju.
-Uvek se dogovorimo gde će deca biti za praznike i trudimo se samo da njih ne razdvajamo. Najčešće ostanu kod kuće, sa mnom, za Novu godinu, a kod tate idu za Božić, jer su u tom delu grada pretežno kuće, pa unose slamu, idu da korinđaju i na neki način se osećaju kao da su u selu – priča Milica.
Upitana da li bi ispunila deci želju i provela praznik sa bivšim suprugom, ona kroz šalu kaže da nema ništa protiv toga, ali misli da se njen bivši ne bi baš složio sa tim predlogom.
Jedno je bitno, koliko god vama da je težak život posle razvoda, nemojte dozvoliti da i deca to osete. U svakom slučaju, postoji i ona utešna strana, a to su dupli pokloni koje će deca dobiti od roditelja.
Komentari (0)