Novogodišnja jelka ulepšava svaki dom, pravi prazničnu atmosferu i pokazuje da su u pitanju posebni dani. Zbog toga svaka kuća u kojoj ima dece treba da ima božićno drvce, jer su mališanima novogodišnji praznici zaista posebni, kao dani radosti, poklona i smeha koje će pamtiti čitavog života. Ipak, roditelji mališana uzrasta do tri godine znaju koliko je teško „sačuvati” jelku od radoznalih dečjih prstića. Žele da je dodirnu, premeštaju ukrase, diraju lampice, mašne i cvetiće. Psiholozi savetuju da dozvolite detetu da dira jelku, jer ono dodirom ispituje nove predmete i usvaja pojmove o njima. Naravno, vodite računa da se dete ne povredi i da ne dođe u kontakt sa strujom. Evo mera predostrožnosti koje savetuju stručnjaci:
* Omogućite detetu da iz svih uglova može da posmatra jelku. To znači da je postavite tako da dete može da joj priđe sa svih strana, odnosno, ne prislanjajte je uza zid. Svetlucave lampice i prelamanje boja kroz ukrase jako lako će privući dečju pažnju, pa će mališani u početku posmatrati jelku, ali vrlo brzo i želeti da je dodirnu. Jedan od najboljih načina da zadovoljite njihovu znatiželju jeste da im omogućite da jelku obilaze i pogledaju sa svih strana. Podignite ih da dodirnu vrh jelke, dozvolite im da nežno dodirnu grane, ukrase, lampice. Objasnite im zašto se kiti novogodišnja jelka, šta ona predstavlja i da je jako važno da je ne polome ili unište. Ako je jelka priljubljena uza zid dete će sigurno pokušati da joj vidi „leđa”, pa se može dogoditi da je prevrne.
* Uvedite pravilo jednog prsta. To znači da se dogovorite sa mališanom da jelku sme da dira samo jednim prstićem. Nerealno je da očekujete da dete neće dirati drvo samo zato što ste mu vi to rekli. Ipak, deca su posle godinu i po dana spremna da prihvate jednostavna pravila, pa će na ovaj način oni biti zadovoljni, a vi mirni. Pokažite im kako jednim prstom mogu da opipaju grane i ukrase, objasnite im da se drvo tako dodiruje zato što je krhko i osetljivo i da ga grublji dodiri mogu oštetiti ili slomiti. Većina dece odlično reaguje na ovakvu metodu pristupa. Srećna su što ste im dozvolili da diraju jelku, time zadovoljavaju svoju znatiželju, a mogućnost povrede ili štete je minimalna.
* Ne stavljajte poklone ispod jelke. Zamotani, šareni paketići više će privući dete nego samo drvo, pa stavite poklone na drugo mesto, ili ispod drveta tek nekoliko trenutaka pre otvaranja.
* Pravilno rasporedite ukrase. Lomljive ukrase ili one koje za vas imaju emotivnu vrednost stavite na više grane koje deca ne mogu da dohvate. Najbolje je da, dok su deca mala, jelku kitite plastičnim ukrasima. Oni su slični staklenim, ali mnogo otporniji na oštećenja. Ako deca polome neki ukras, a vi preterano burno odreagujete, možete učiniti da steknu potpuno pogrešnu sliku o praznicima. Zbog toga nemojte da se ljutite ako se poneki ukras uništi. Zajedno sa detetom počistite i objasnite mu da će se isto desiti ukoliko ponovo bude dirao jelku.
* Izaberite adekvatno mesto za jelku. Nemojte drvce držati na stolu ili na mestu koje je detetu nedostupno, jer će sigurno pokušati da se popne i dohvati ga. Stručnjaci preporučuju porodicama sa malom decom da jelku stave u prostoriju koja se manje koristi. Ipak, oni koji vole jelku u dnevnoj sobi, treba da je postave na centralno mesto. Tako će vam i deca i drvce biti stalno u vidnom polju, pa ćete bolje kontrolisati šta se događa.
* Dozvolite detetu da učestvuje u kićenju. Bez obzira koliko je malo i nespretno, ukoliko mu date da sa vama kači ukrase i stavlja šarene trake, dete će biti zadovoljno i sebe će doživljavati kao ravnopravnog člana porodice. Zbog toga dozvolite da učestvuje u kićenju kuće, čak i ako vam se njegova dekoracija ne dopada.
Komentari (0)