Hormoni oksitocin i dopamin ispunjavaju majčin mozak srećom u brizi za bebu i to je prirodni put koji obezbeđuje da majke uživaju brinući se za svoje novorođene bebe.
Majke jako brzo uče kako da tumače bebin plač jer se njihov mozak adaptira kako bi što bolje odgovorio na zahteve bebe, pokazala je studija objavljena u časopisu Journal of Neuroendocrinology.
Ova nedavna studija objašnjava da postoji neverovatna količina moždane aktivnosti i korespondirajući sistem koji učestvuju u majčinoj reakciji.
Postoji mnogo studija o tome šta se događa u majčinom mozgu kada beba plače.
Photo by Daria Shevtsova from Pexels
Ona iz 2011. objašnjava da postoje različita područja u mozgu koja su aktivna dok beba plače. Studija tumači kako se majčin mozak “uključuje” na zvuk plača, a naučnici nagađaju da se u majčinom mozgu događa mnogo sitnih promena još tokom trudnoće, a važan je i značajan porast hormona dopamina koji pomaže u pripremi mozga za roditeljstvo.
Osim dopamina, veliku ulogu u regulaciji majčinog raspoloženja i odgovoru na bebin plač ima oksiticin. Kada majka stavi bebu na grudi, oksitocin preplavljuje majčin mozak i utiče na povezivanje, kao i na hormone “dobre volje” koji pomažu stvaranju majčine bliske veze sa detetom. Hormoni ispunjavaju majčin mozak srećom u brizi za bebu i to je prirodni put koji obezbeđuje da majke uživaju brinući se za svoje novorođene bebe.
Majčin mozak je tako fino podešen da reaguje samo na plač vlastite bebe, filtrirajući plač druge dece, da bi majka mogla da se fokusira na svoje. Nedavna studija potvrdila je da su promene koje se događaju na nivou mozga majke vrlo stvarne i da se dešavaju kod svih majki na svetu. One teraju majku da se pobrine za dete i pomažu joj da uradi sve što treba kako bi najbolje zbrinula bebu.
Izvor: www.nedeljnik.rs
Komentari (0)