Od osećaja napetosti i umora koji vodi ka depresiji, do problema sa kožom i kosom ali i sa plodnošću – simptome da vašem organizmu nedostaje cink ne treba da ignorišete.
Stručnjaci ističu da je hrana bogata cinkom veoma važna za dobro zdravlje jer čak i mali deficit može izazvati probleme, zbog čega je neophodno konstantno unošenje ovog minerala u organizam. Najveći problem nedostatka cinka predstavlja savremena ishrana čoveka koja se bazira na namirnicama koje nemaju ni približno dovoljno vitamina i minerala.
Pravilna ishrana je važna za količinu cinka u organizmu
Pored nepravilne ishrane, manjak se javlja i kod osoba koji su nikotinski zavisnici, kao i kod onih koji konzumiraju kafu i alkohol. To mogu biti glavni krivci za iscrpljivanje cinka iz organizma.
Dnevne potrebe cinka za normalno funkcionisanje organizma su od 12 do 15 mg, mada to zavisi i od individualnih faktora, kao što su starost, pol i fizička kondicija. Kod žena, za vreme menstrualnog ciklusa povećana je potreba za ovim mineralom, te bi tih dana kroz prilagođenu ishranu trebalo da se pojača unos cinka u organizam.
Naravno, ne treba ni preterivati u količinama cinka, jer ukoliko su količine veće od 200 mg mogu se javiti bolovi u stomaku, mučnina i nagon za povraćanjem. Drugi simptomi uključuju dehidrataciju organizma, letargiju, anemiju i nesvesticu, dok prevelike količine cinka u trudnoći mogu biti štetne za plod.
Simptomi nedostatka cinka su:
Ovaj snažan i moćan antioksidans, uspešno sprečava stvaranje slobodnih radikala u očima, štiteći ih od raznih bolesti. Zato se u svrhu očuvanja zdravlja očiju preporučuju cink tablete od 40 do 80 mg dnevno.
Komentari (0)