Tokom hladnih meseci, kada je manja ponuda svežih namirnica, možemo da zamrzavamo gotovo sve osim zelene salate, jabuka, grožđa, kuvanih jaja i krompira, a najbolje je da temperatura bude -18 stepeni.
* Gotova jela pre zamrzavanja začinite sasvim blago ili tek kada ih budete podgrejavali. Da bi trajala duže od pola godine ne smeju da sadrže slaninu, svinjsku mast, ulje suncokreta i luk.
* Neka porcije smrznute hrane ne budu prevelike, jer je važno da se hrana što pre zamrzne. Meso čuvajte na najnižoj polici.
* Na pakovanja koja zamrzavate uvek stavite nalepnicu sa podacima o sadržaju, količini i datumu zamrzavanja. Rok trajanja bele ribe je oko 6 meseci, voća od 6 do 12 meseci, povrća od 8 do 10, crvenog mesa i piletine od 9 do 12.
* Količina vode u hrani važna je za trajnost, pa crveno i meso peradi čuvajte sirovo, jer se pri kuvanju gubi voda.
* Ako je zamrznuto odmah posle branja, neko smrznuto povrće može da sadrži više vitamina C od svežeg. Recimo, smrznuti grašak ima dvaput više vitamina C od svežeg.
* Da bi se sprečilo kvarenje, pre zamrzavanja nakratko blanširajte sveže povrće da biste deaktivirali enzime koji uzrokuju kvarenje. Voće blanširajte parom, ne ključalom vodom.
* Ako ostanete bez struje ili se zamrzivač pokvari, ne otvarajte vrata zamrzivača, jer će se niska temperatura zadržati dva dana.
Komentari (0)