Iako svi odavno znamo da i deca i mi provodimo previše vremena gledajući TV program, taj aparat i dalje u većini naših domova radi od ujutru do uveče. Deca mlađa od godinu dana već imaju svoje omiljene crtaće i crtane junake, a školarcima je normalno da se uspavljuju uz male ekrane.
Roditelji, koji uglavnom rade do kasno, ovakvu situaciju prećutno odobravaju, jer im ostavlja malo vremena koje ionako nemaju. Ali takvo ponašanje ne koristi nikome.
– Na televiziji je danas previše neprikladnog sadržaja za dečji uzrast – kaže Gordana Ačić, psiholog. – Jedva da je išta od sadržaja koji se nudi prikladno za decu, a posledice koje takav sadržaj može da ostavi na dečju psihu i motoriku su nebrojene – upozorava ona, navodeći da je to samo jedan od problema koji preterano gledanje televizije ima na mališane.
Prednosti igranja s decom
Ma koliko da ste umorni posle posla, potrudite se da izdvojite vreme za igranje s vašim detetom. Na taj način upoznaćete svoje dete što je prvi uslov da ga razumete i rešite svaki eventualni problem na koji možete naići kasnije. Drugo, sama igra je sredstvo za rešavanje razvojnih strahova kod mališana. I treće i najvažnije, kroz igru se grade porodične veze.
– Dete će kroz igru s vama razviti poverenje i sigurnost u one koji su mu najbliži, a to će pozitivno uticati na njegovo samopouzdanje – kaže Gordana Ačić. – Pomoći će mu i u socijalizaciji s drugom decom jer će imati iskustva koja će moći da razmenjuje. I, što je najvažnije, naučiće da ponekad treba slediti tuđa pravila, a ponekad nametnuti svoja – dodaje ona.
Korisne igre
Od prve do treće godine
Sve igre koje podrazumevaju skrivanje, traženje i istraživački rad su odlične za mališane. Možete da sakrijete igračku u krevetu i da je mališan traži, ako je malo veće dete uvedite pojmove vruće-hladno ako se udalji ili približi igrački. Ako je reč o trogodišnjaku, možete da uvodite i odrednice kao što je gore, dole, iznad… Na taj način se dete igra i uči. Sve igre koje podrazumevaju bojenje, crtanje, vajanje su odlične za ovaj uzrast zbog razvoja motorike.
Od tri do pet godina
U ovom uzrastu najzanimljivije su igre pretvaranja. Stavite čaršave preko nameštaja i kuću pretvorite u čarobnu pećinu ili svemirski brod. Zamišljajte da zajedno prelazite preko mora, bežite od vukova… Naučite ih da u tim zamišljenim igrama pokažu osećanja, strah, sreću, strepnju… to će primenjivati i kasnije. Učite o raznim zemljama, o gradovima o nacijama dok putujete kroz zamišljeni svet. Puštajte im muziku iz tih zemalja…
Od pet do sedam godina
Tada polako ulaze u svet odraslih. To je idealno doba za razvoj mentalnih veština i brzo učenje. Naučite ih da igraju „Čoveče, ne ljuti se” ili domine jer tako razvijaju pažnju i pamćenje, usvajaju pojam broja, uče da podnose uspehe i neuspehe. Albumi za lepljenje sličica su idealni za petogodišnjake jer će tako naučiti da prepoznaju brojeve. Prepričavanja priča i događaja utiče na razvoj govora i bogaćenje rečnika.
Od sedam do devet godina
Najbolji način da odmamite dete od televizora je pustolovina… Nemate vremena? Tu je „Monopol”, koji je svršen za računanje i logiku, tu su razne makete koje možete da pravite i bojite zajedno. Igra pantomime će ih osloboditi i pokazati na koji način mogu da pokažu ono što osećaju. Prava pustolovina u dnevnoj sobi.
Igra „iz roditelja” i „iz deteta”
Ipak, valja napomenuti da postoji velika razlika kada se roditelji igraju „iz roditelja” i kada se igraju „iz deteta”. Takozvano igranje iz roditelja uključuje podučavanje, usvajanje vrednosti i uverenja. Roditelj koji se igra „iz roditelja” ne zaboravlja na pristojnost i pouku. Igranje „iz deteta” uključuje zabavu i uživanje, vrisak radosti i valjanje po podu. Za razvoj deteta potrebno je i jedno i drugo. Dete zbog socijalizacije mora da nauči šta je pristojno (kakvo ponašanje društvo odobrava) a šta nije, ali osećaj prisnosti i intime koji dete oseća u slobodnoj i nesputanoj igri s tatom ili mamom ništa ne može da zameni.
Učestvujte u našoj anketi i odgovorite na pitanje: Koliko sati dnevno vaše dete gleda televizor?
Komentari (0)