Da bi obezbedili svojoj deci zdrave obroke, roditelji su u svakodnevnoj potrazi za svežim i ukusnim namirnicama, a pre svega voćem i povrćem. Iz praktičnih razloga često se obavljaju kupovine gde se kupi više namirnica nego što ukućani uspeju da je pojedu.
Da biste smanjili propadanje i truljenje voća i povrća, bitno da je da znate na koji način se koja od namirnica čuva. Osnovno pravilo za svo voće i povrće je da ga ne perete pre nego što ćete ga jesti jer na taj način ubrzavate propadanje ploda, ali i skidate zaštitni slov koji štiti od plesni i bakterija.
Ovo su saveti kako da čuvate voće i povrće koje najčešće koristimo:
Banane – ako banane nećete odmah pojesti, najbolje bi bilo da ih međusobno razdvojite i ostavite u činiji ili rupičastoj korpi. Ako ne želite da sprečite proces sazrevanja držite ih napolju. Kada sasvim sazru, možete ih staviti u frižider da smanjite nivo daljeg sazrevanja odnosno truljenja.
Jabuke – one se najčešće ne čuvaju u frižideru, osim ako nisu letnje sorte koje obično budu veoma zrele i treba ih brzo pojesti. Ukoliko držite jabuke u frižideru, imajte u vidu da one otpuštaju miris, koji se kasnije najčešće oseća na mesu ili mlečnim proizvodima.
Kruške – osetljivije su od jabuke pa ih najbolje držati u frižideru. Za krušku kao i za jabuku važi isto pravilo da u frižideru pušta ali i upija mirise drugih namirnica.
Grožđe – ono može da stoji u frižideru i do nekoliko dana, samo je važno da operete samo onu količinu koju ćete jesti, a da onaj deo koji ostavljate za kasnije ostavite neopran jer ćete na taj način smanjiti šansu za propadanjem.
Nektarine – Kao i za kajsije i banane, za nektarine važi pravilo da stoje u frižideru tek nakon što su zrele u potpunosti.
Krompir – osnovno pravilo za čuvanje krompira jeste da je na suvom i tamnom mestu. To mogu biti paprine kese, džakovi ili neki sanduk. Veoma je važno da se u toku čuvanja ne izlaže sunčevoj svetlosti ali i ne drži u frižideru. Jedna zanimljivost je i da je pogrešno držati ga pored crnog luka jer obe vrste povrća odaju vlagu i gasove koje pospešuje truljenje.
Šargarepa – kada želite da šargarepa duže traje, važno je da odsečete zelene vrhove jer lišće izvlači vlagu kroz koren biljke i ona ubrzo postaje suva. Ako ste, pak, kupili bez tog dela, obratite pažnju da je potpuno suvu stavite u frižider. Možete je čuvati na papirnom ubrusu koji ćete menjati na nekoliko dana jer šargarepe puštaju dosta vlage.
Brokoli – za razliku od većina drugih vrsta povrća, brokoli voli vlagu. Ukoliko ga ne iskoristite odmah, što je svakako preporuka, možete ga održati svežim ukoliko nakvasite ”glavu” brokolija i temeljno umotate u ubrus i odložite u frižider. Nikada ga nemojte držati u plastičnim kesama jer mu je potrebno puno vazduha.
Ukoliko pripremate vašim bebama sveže obroke, svakako izdvajate puno vremena da biste u tome uspele. Od nabavke do pripreme raznovrsnih obroka.
Ukoliko neke od namirnica ipak ne ostanu sveže ili vam za savršen bebin obrok zafali samo jedan kruška, jedna jabuka ili jedna banana – rešenje mogu biti Frutek kupovne kašice, za koje ćete uvek biti sigurni da su proverene, zaštićene i sigurne za jelo onog trenutka kada ih otvorite.
Komentari (0)