Iako se svima verovatno čini da je u današnje vreme potrebno čudo da bi se uštedelo nešto novca, možda to ipak i nije toliko nemoguće. Pravilnom raspodelom novca, dobrim planiranjem i ekonomičnim razmišljanjem, možda i uspete da odvojite jedan deo mesečnih primanja koji ćete potrošiti na novu igračku za Vaše dete, kraće putovanje ili novi komad nameštaja. Zavisi koliko uštedite, uz naše savete…
Kako da uštedite?
Izvor: Bebac.com
Vodite evidenciju
Da biste znali na šta trošite najviše novca i gde imate eventualnog mesta za uštedu, vodite detaljnu evidenciju troškova tokom mesec dana. U tome Vam mogu pomoći različite aplikacije za smartfon koje imaju vrlo detaljne opise troškova, ali Vam daju i mogućnost dodatnog unosa kategorija po sopstvenom nahođenju. Kada na kraju meseca vidite rezime troškova svoje porodice, biće Vam jasno koja izdvajanja možete da smanjite ili ukinete. Recimo, da li za doručak na poslu morate da izdvajate 200 dinara dnevno, ili možete pojesti kiflu i jogurt za upola manje.
Oslobodite se kredita
Ukoliko ste ikako u mogućnosti, nemojte ulazi u posao sa kreditima. Kamate su velike i kada počnete da ih sabirate, videćete koliko novca Vam one oduzimaju. Pre uzimanja kredita dobro razmislite koliko Vam se on isplati. Pokušajte da novac koji biste odvajali na kamatu, svakog meseca stavljate „sa strane” i tako ćete kroz nekoliko meseci moći da steknete jasnu sliku o tome koliko Vaših mesečnih prihoda „pojedu” kamate.
Motivišite se
Ukoliko želite da uštedite veću količinu novca, pokušajte da nađete dobar motiv za to. Recimo, možete poželeti da za šest meseci kupite novi računar, bez ulaska u kreditno zaduženje. Izračunajte koliko Vam mesečno novca treba za to i pokušajte da tu sumu zaista i izdvojite na kraju svakog meseca.
Otvorite štedni račun za dete
Ovaj vid štednje ume da nas najviše motiviše. Svaki put kada odvojite neku sumu novca koja je namenjena za budućnost Vašeg deteta, osećaćete se odlično i to će Vas dodatno motivisati da štedite. U zavisnosti od Vaših mogućnosti i uzrasta deteta u periodu kada ste račun otvorili, ono će kada dođe vreme za to, moći da plati školovanje ili čak kupi neku nekretninu. Zato vredi početi što ranije.
Iznenađenja
Svaku paru koja „kapne” neočekivano, odmah stavite na štednju. Razmišljajte tako da Vam bude jasno da iako ste novac dobili, zapravo niste očekivali da ga dobijete te se i ponašajte u skladu sa tim – kao da ga nema. Bonuse za uložen trud na radnom mestu, praznične bonuse u firmi, novac povodom rođendana ili drugih proslava – sve stavite u kasicu ili na račun i na kraju godine sa zadovoljstvom prebrojte.
Kupite kasicu
Ma koliko dečje zvučalo, kupite kasicu prasicu. Sav sitniš koji Vam se mota po novčaniku ili džepovima, koji pronalazite u raznim budžacima, uredno ubacujte u kasicu. Posle nekoliko meseci, začudićete se koliko sitniš može da se ukrupni.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)