Zbog visokih temperatura i sparine, leto za trudnice može biti vrlo naporno i stresno, pa ih svakako treba podsetiti na nekoliko korisnih saveta koji će im pomoći da lakše podnesu vrućine i nagle promene pritiska u vazduhu.
U svakom slučaju, treba izbegavati sve što bi moglo da škodi budućoj mami i bebi. Ali, u slučaju bilo kakvih komplikacija u trudnoći obavezno se o svemu morate konsultovati sa lekarom. Ako trudnoća protiče u najboljem redu, letnje aktivnosti vam neće štetiti. Ipak, budite oprezni i imajte na umu da ni u čemu ne treba preterivati!
Poželjno je plivanje
Plivanje je jedna od idealnih aktivnosti kojom se možete baviti ako ste "letnja" trudnica. Ono je korisno, ali samo ako imate urednu trudnoću. Voda ima opuštajuće dejstvo, održaće vas u formi, a neće vas umoriti, jer u vodi možete da vežbate s mnogo manje napora. Odlična je za bolna leđa, kao i za noge i stopala, koja su u trudnoći pod pritiskom, pa će im masaža morskim talasima dobro doći.
Ali, zaboravite na skakanje u more i na sportove poput skijanja na vodi. U vodu bi trebalo ulaziti polako, najbolje s obućom za plivanje kako se ne biste okliznuli, i plivati lagano, bez naglih pokreta. Pripazite i na temperaturu vode, da nije previše hladna. U drugom i trećem tromesečju trudnoće preporučuje se prsni stil plivanja, a treba izbegavati plivanje na leđima. Ako ste na bazenu, pazite da voda bude proverena i čista, kako biste izbegli moguće infekcije.
Sunčanje i zaštita
U trudnoći posebnu pažnju posvetite nezi kože lica i tela, pogotovo tokom sunčanja, koje treba svesti na minimum. Zato što manje treba da boravite na jakom suncu i da se izlažete štetnim UV zracima. Osnovno pravilo je da ne izlazite napolje kada je sunce najjače, između 11 i 17 sati!
Trudnice treba da izbegavaju korišćenje preparata za samopotamnjenje jer sadrže određene sastojke koji kroz kožu ulaze u krv, a nema dovoljno sprovedenih naučnih istraživanja koja bi isključila negativne reakcije tih supstanci na bebin razvoj.
Sunčanje dovodi i do proširenja krvnih sudova, što budućim mamama može dodatno da oteža čest problem otečenih nogu i bolova u njima. Spavajte s nogama na povišenom, a možete to praktikovati i preko dana kako biste smanjili pojavu otoka. Nosite obuću većeg broja nego inače, osećaćete se bolje i kretati lakše. Trudnice bi trebalo da izbegavaju sunce kako bi pigmentacija na koži, koja se javi u trudnoći, nestala nakon porođaja.
Pijte što više vode
Još jedna opasnost o kojoj treba voditi računa u trudnoći tokom letnjih meseci je dehidratacija jer izlaganja vrućinama može kod trudnica da poveća telesnu temperaturu, a time i bebinu, a takvo dugotrajnije stanje za razvoj bebe može biti vrlo opasno, čak dovesti do moždanih oštećenja. Za trudnice je važno da uzimaju dovoljno tečnosti i da se rashlade čim osete prve znake malaksalosti, slabosti i grčeve u nogama.
Još jedna tegoba koja će biti izraženija upravo tokom leta zbog toplote jeste pojava vrtoglavice, praćena hladnim znojem. Uzrok tome može biti pad krvnog pritiska.
Vežbanje i fitnes za vreme pretoplih dana bolje je preskočiti, jer će vas iscrpeti sparina, pa je tada bolje odmarati se u hladovini ili u klimatizovanim prostorijama, a kako biste izbegli dehidrataciju, sa sobom obavezno uvek nosite flašicu sa vodom.
Pa, prijatno vam leto drage buduće mamice!
Komentari (0)