Ukoliko imate bolove, svrab, crvenilo ili otok, možda je reč o zapaljenju vulve. Ovu infekciju malih i velikih usana stidnice mogu da izazovu dermatitis, ekcem, alergija na sapune, toalet papir, deterdžent ili kupka.
Ipak, pored ovoga, uzrok ove infekcije mogu da budu i streptokoka, stafilokoka, bacil koli, gonokok, ešerihija koli – objašnjava dr spec. Slavica Vasiljević, ginekolog. – Uloga ovih gnojnih uzročnika postaje značajna pri povredi ili ojedu.
Pored ovih, uzročnici mogu da budu i trihomonas, candida albicans, gliste i stidne vaši. Od neinfektivnih faktora to mogu da budu dijabetes melitus, smanjeni nivo estrogena, fizička i hemijska (upotreba sredstava koji nadražuju vulvu, krema za depilaciju, jaka sredstva za intimnu negu, razni dezodoransi) trauma.
Dijagnoza
Postavlja se kliničkim pregledom, kao i na osnovu pregleda vaginalnog sekreta, to jest vaginalnog i cervikalnog bakteriološkog brisa ili određivanjem titra (nivoa) antitela u krvi kad je reč o virusnim infekcijama.
Lečenje
Vulvitis izazvan gnojnim uzročnicima leči se ispiranjem dezinfekcionim sredstvima i sulfonamidskim preparatima, a vulvitis gonoroičnog porekla penicilinom.
Trihomonadni vulvitis se leči upotrebom triagyl-a i orvagyl-a uz obaveznu lečenje oba partnera, dok se vulvitis izazvan candidom albicans sanira nistatinom, dactarinom i canestenom.
Ako je u pitanju neinfektivni faktor, onda se on izbacuje iz upotrebe, naravno u konsultaciji sa ginekologom. Do potpunog izlečenja ne savetuju se seksualni odnosi, čak ni sa kondomom.
Prevencija
Sastoji se u održavanju higijene genitalnih organa, čistoći rublja i izbegavanju nošenja sintetičkog rublja, kao i uske odeće.
Takođe je veoma važno koristiti blaga neutralna sredstva za higijenu koja imaju odgovarajući faktor (pH 4, što odgovara kiseloj sredini vagine).
Komentari (0)