Priča o upotrebi plastičnih kesa i šteti koja se pritom nanosi planeti u mnogim zemljama više nije samo ni nivou mita već je pronašla svoju primenu u praksi. Svaka zemlja ima mogućnost da razvije jedinstvenu taktiku s ciljem smanjenja upotrebe plastike ali i da putem različitih medija apeluje na svoje građane da svako pojedinačno brine o svojoj neposrednoj okolini.
Foto: Pixabay
Iako se nazire mali pomak u svesti građana ali i pri kupovini (naplaćivanje kese onima koji nisu poneli adekvatnu zamenu), i dalje smo svedoci plastičnih kesa svuda oko nas. Razlog je nedovoljno razvijena svest o posledicama ali i bezvoljnost većine ljudi da se bavi tim ”svetskim” problemom. Kod nas u rukama je 15 minuta a postaje neželjeni deo prirode i do 500 godina. Po nekim statistikama, stanovnik Srbije iskoristi 300 novih kesa godišnje – od kojih većina završi na deponijama.
Foto: Pixabay
Zapitajmo se da li želimo da naša deca i njihova deca žive u svetu u kome su plastične kese došle do najvećih morskih dubina, do nanetaknutije prirode i na Zemlji gde se dešava da kit ugine jer je pojeo previše plastike (čak 40 kilograma) koje su našle put do njega putem mora?
Foto: Pixabay
KAKO DA SMANJITE UPOTREBU PLASTIČNIH KESA?
# Kada god možete, koristite svoje platnene torbe (cegere).
# Kupujte proizvode u rinfuzi (iako se to često previđa – primer za netipične plastične kese su kese od pirinča i praška za veš za koje takođe treba naći zamenu). Postoje prodavnice koje su specijalizovane za prodaju kućne hemija na meru.
# Za voće i povrće možete kupiti namenske kese (mogu biti plastične ali su višekratne i dugo traju) ili ih samostalno napraviti.
# Ako svojim mališanima pakujete užinu, probajte da umesto plastičnih kesa koja će baciti posle obroka, užinu spakujete u papir.
Pročitajte još Šest koraka do EKO roditeljstva>>>
Komentari (0)