Deca umeju da iskoriste krivicu koju roditelji osećaju.
Razgovarali smo sa ekspertima koji sugerišu da popustljivost nije dobra ideja.
Ovo se objašnjava primerom deteta koje je uvek bilo poslušno, lepo vaspitano i veoma odgovorno, a stvari su se drastično promenile posle razvoda. Dete otkriva da iz ove situacije može da izvuče mnogo koristi – da dobije igračku koju poželi, preskoči obaveze ili ne ode u krevet kada i obično. A sve što je trebalo da uradi – jeste da pita.
Ponašanje postaje sve gore
Njegovi roditelji su, čini se, bili previše obuzeti osećanjem krivice i srama zbog razvoda, da su odmah ispunjavali sve detetove zahteve. Smatrali su da ga ovim čine srećnim i da se iskupljuju za veliku promenu koja mu je nametnuta.
Foto: Shutterstock
Međutim, ovo je poslednja stvar koju treba uraditi. Razvod može pasti veoma teško detetu i može doneti osećanje tuge, besa i zbunjenosti.
Svaka od ovih reakcija je potpuno normalna, i iako roditelji ne mogu da ih kontrolišu, mogu da kontrolišu manifestacije tih osećanja.
Postoji nekoliko tehnika koje će deci pomoći da usvoje novonastalu situaciju
Tokom ovog traumatičnog perioda, dete želi stabilnost, kako bi se osećalo sigurno i zaštićeno.
Ključ je u postavljanju jasnih granica.
Ukoliko je moguće, roditelji treba da održavaju međusobnu saradnju, kako bi se i ova ograničenja poklopila.
Deca nastoje da testiraju granice tokom razvoda, tako da je postavljanje jasnih granica veoma važno, kako bi se znala pravila, očekivanja i posledice u oba doma.
Komentari (0)