Da bi se dete razvilo u emocionalno zrelu osobu i da bi formiralo čvrst karakter, potrebna je emocionalna povezanost s oba roditelja. Dok povezivanje s majkom teče prirodno, za povezivanje s ocem potreban je trud. Dojenjem majke već ostvaruju povezanost – kontakt oči u oči, dodir, vokalizaciju, a to su tri primarne metode povezivanja.
U prvih nekoliko meseci života deca zavise od majki, a pred očevima je često izazov pronalaženja sadržajne interakcije sa svojim novorođenim detetom. Da bi se tate lakše povezale sa svojim najdražim bićima, jedan od najboljih načina preuzimanje je aktivne uloge u dečjoj dnevnoj rutini. Jedino što otac ne može da radi je dojenje.
Menjanje pelena i kupanje deteta izvrsna su prilika za očeve da prodube svoj odnos s detetom. Otac može biti i prijatelj za igru. Razvijte posebne igre koje ćete s detetom igrati samo vi, neka to bude deo vaše rutine.
Još jedan način povezivanja očeva sa svojom bebicom je preuzimanje brige o detetu kada je majka preumorna da se potpuno posveti detetu ili kada je dete bolesno. Uspešnim se pokazao i kontinuirani pristup koji omogućuje stalni kontakt s detetom – noseći ga u rukama ili u visećoj nosilici – dok dete nije u periodu da puzi.
– Od prvog dana aktivno sam učestvovao u brizi oko dece. Nosio ih, previjao, umiljavao im se kroz igru, tako da smo danas uigrani pa, kad mama radi, zna da su u sigurnim rukama – ponosno ističe mladi otac Slavko.
Izvrstan način povezivanja je i pevanje, a stručnjaci to pripisuju činjenici da male bebe bolje reaguju na niže tonove i sporiji tempo, koji su karakteristični za očeve.
O tome kako tate više uključiti u odnos majke i deteta, naći ćete i u novoj knjizi Dezmonda Morisa “Beba – zadivljujuća priča o prve dve godine života”, uz brojne savete o povezivanju, interakciji, zbližavanju s prinovom, kao i detaljne opise fizičkih promena kroz koje će vaša beba proći u tom razdoblju.
Komentari (0)