Kada je napolju lepo vreme, vedro, sunčano i toplo, naravno da svi želimo da što više vremena provedemo van kuće, naročito roditelji sa bebama i decom.
Dok je beba jako mala, pokušajte da je što manje izlažete direktnim sunčevim zracima, a kada napuni šest meseci, zaštitite je kremom i šeširićem. U svakom slučaju, izbegavajte baravak na Suncu između 11h i 17h.
Kakvu zaštitnu kremu da koristim za bebu?
Najbolje je da nabavite zaštitni losion sa specijalnom formulom koja je namenjena bebama i deci. Minimalni zaštitni faktor bi trebalo da bude 15, ali nemojte se libiti da uzmete i veći.
Losion nanesite ravnomerno na sve delove bebine kože koji nisu pokriveni odećom ili šeširom, uključujući i šake i stopala. Ovaj tretman ponovite na svakih nekoliko sati ili uvek kada dete izađe iz vode, iako možda na pakovanju piše da je losion vodootporan.
Ukoliko dete ima ekcem ili osetljivu kožu, obavezno proverite sve sastojke na deklaraciji losiona, da se ne bi dogodilo da kupite neki koji sadrži određeni alergen koji bi detetu mogao da napravi probleme.
Šta ako dete dobije opekotine od Sunca?
Koža beba je izuzetno osetljiva pa se može dogoditi da je Sunce ošteti čak i ako ste preduzeli sve mere opreza. Možda oštećenje kože nećete primetiti odmah, jer se crvenilo i osip mogu javiti i nakon nekoliko sati.
Ukoliko su opekotine crvene i izgledaju bolno, uzmite komad pamučne tkanine i stavite ga pod hladnu vodu, pa prislonite na kožu. Ovaj postupak ponovite nekoliko puta dnevno, a na izlaganje suncu zaboravite dok se koža ne oporavi. Kupanje bebe u mlakoj vodi u koju ste dodali kašičicu sode bikarbone bi moglo da pomogne da se ublaži bol i povuče crvenilo. Takođe, vodite računa i o tome da beba unosi dovoljno vode u organizam kako ne bi dehidrirala.
Ukoliko Vam opekotine izgledaju ozbiljno, a dete ima temperaturu, obavezno se konsultujte sa lekarom koji će vam prepisati odgovarajuću terapiju.
Komentari (0)