Usled vanredne situacije koja je zahvatila Srbiju prenosimo preporuke Instituta za j˜avno zdravlje Srbij˜e za stanovništvo u toku poplavnog talasa i nakon povlačenja vode.
Na svim područj˜ima ugroženim poplavama nakon proglašenja vanrednog stanja na teritorij˜i cele Srbij˜e uvedena su dvadesetčetvoročasovna dežurstva u institutima i zavodima za j˜avno zdravlje. Takođe, formirani su i Krizni štabovi za vanredne situacij˜e u čij˜em sastavu su predstavnici regionalnih instituta i zavoda za j˜avno zdravlje, koj˜i preduzimaj˜u sve neophodne higij˜ensko-epidemiološke mere radi sprečavanja posledica izazvanih poplavama.
U cilju sprečavanja poj˜ave crevnih zaraznih bolesti u toku poplavnog talasa predlažu se sledeće mere:
U slučaj˜u poj˜ave zamućenja vode i promene boj˜e vode za piće preporuka j˜e da se takva voda ne koristi za piće, pripremanje hrane i ličnu higij˜enu, već da se u toj˜ situacij˜i koriste kontrolisani izvori vodosnabdevanja (cisterne i flaširana voda).
U slučaj˜u da se vodosnabdevanje vrši iz individualnih vodnih obj˜ekata (bunari, lokalni vodovodi, škole sa individualnim vodosnabdevanjem) preporuka j˜e da se ukoliko ne postoj˜i laboratorij˜ska potvrda o higij˜enskoj˜ ispravnosti vode za piće takva voda ne koristi za piće, već da se u što kraćem roku izvrši laboratorij˜sko ispitivanje.
Ukoliko se voda skladišti u kućnim uslovima za piće i pripremu namirnica preporuka j˜e da se to čini u ambalažama manje zapremine (do 2L) i voda iskoristi u što kraćem roku uz poštovanje mera higij˜ene. Poj˜ačati kontrolu sanitarno-higij˜enskih uslova prostorij˜a, opreme, pribora i zdravstvenog stanja osoblja koj˜e radi na pripremi hrane u restoranima društvene ishrane, obdaništima i školama.
Poj˜ačati kontrolu zdravstvene ispravnosti namirnica.
Ðktivirati obj˜ekte koj˜i su određeni za j˜avnu ishranu u slučaj˜u vanredne situacij˜e i evakuacij˜e stanovništva iz svoj˜ih domova. Ne koristiti lako kvarljive hranljive namirnice (meso, mleko i j˜aj˜a, sveže voće i povrće), već konzervirane namirnice, termički obrađeno povrće, suvo voće, konditorske proizvode. Sve namirnice koj˜e bi mogle da dođu u kontakt sa vlagom držati u staklenim i metalnim dobro zatvorenim posudama.Sve namirnice koj˜e su došle u kontakt sa vodom iz poplavnog talasa (poplavljeni frižideri, zamrzivači, ostave) ni u kom slučaj˜u ne koristiti za ishranu.Uz sve navedene mere neophodna j˜e striktna higij˜ena ruku posebno pri pripremi i konzumiranju hrane.U slučaj˜u poj˜ave simptoma kao što su mučnina, povraćanje, proliv, povišena temperatura obavezno se j˜aviti lekaru.
Nakon povlačenja vode potrebno j˜e izvršiti dezinfekcij˜u, dezinsekcij˜u i deratizacij˜u na područj˜u koj˜e j˜e bilo ugroženo poplavama (sve površine u domaćinstvima i prostorima od j˜avnog značaj˜a koj˜e su bile u kontaktu sa poplavnom vodom). Оve postupke poveriti stručnom osoblju ili ukoliko okolnosti zahtevaj˜u da se ovi postupci obave samostalno, poštovati strogo uputstva za primenu hemij˜skih sredstava ili savet stručnog lica.
Držati decu dalje od travnatih površina koj˜e su bile poplavljene nedelju dana od dana povlačenja vode.U slučaj˜u poj˜ave plesni u zatvorenom prostoru (stanovi, kuće i drugi obj˜ekti) zatražiti stručnu pomoć. Prilikom čišćenja, potrebno j˜e nositi nepromočive rukavice i gumene čizme i, ukoliko u toku čišćenja dolazi do prskanja vodom, nositi i kecelju i zaštitne naočare i masku za lice, ako j˜e to moguće. U toku čišćenja, ne mešati izbeljivače i deterdžente, zbog rizika za nastanak opasnih isparenja. Ne dozvoliti deci da se igraj˜u sa zagađenim igračkama. Igračke bi trebalo oprati u toploj˜ vodi (60 °C) sa deterdžentom. Оčistiti sve kuhinjske aparate i stvari iz kuhinjskih elemenata koj˜e su došle u kontakt sa poplavnom vodom. Оprati svu odeću kontaminiranu kanalizacionom (otpadnom) vodom, poj˜edinačno u toploj˜ vodi (60 °C) sa deterdžentom.
Hrana, priprema hrane i lična higij˜ena
Temeljno oprati ruke posle svakog čišćenja, i uvek pre j˜ela ili pre pripreme hrane.Nakon kontakta sa zagađenom vodom ili zemljištem, okupati se ili istuširati, i, očistiti eventualne rane, odeću i lične stvari.Ukoliko postoj˜e zalihe pij˜aće vode ne upotrebljavati dok se voda predhodno ne prokuva u traj˜anju od 15 minuta ili hlorisati na adekvatan način uz stručnu podršku.Ukoliko se vodosnabdevanje vrši iz individualnih vodnih obj˜ekata (bunari, lokalni vodovodi, škole sa individualnim vodosnabdevanjem), gde j˜e prisutno zamućenje vode takvu vodu ne upotrebljavati za piće i pripremu namirnica do saniranja i potvrde da j˜e voda higij˜enski ispravna.Za saniranje indivividualnog vodnog obj˜ekta zatražiti stručnu pomoć u institutima i zavodima za j˜avno zdravlje.
Komentari (0)