Ukoliko često osećate titranje oka, posetite oftalmologa. Naime, ono može da se javi zbog promaje, koja izaziva prehladu živca ili očnog mišića, ali i zbog mogućeg nedostatka magnezijuma u organizmu.
Upravo zbog toga nakon četrdesete preporučuje se odlazak na preglede kod oftalmologa i merenje očnog pritiska jedanput godišnje. Ukoliko su u porodici poznati slučajevi očnih bolesti, tada bi trebalo da idete kod oftalmologa svakih šest meseci nakon tridesete godine.
Infarkt očnog živca
– Očni infarkt nije toliko čest, ali može da se javi – upozorava doktorka Iva Dekaris.
– Do njega dolazi nakon začepljenja vrlo sitnih žilica, a izaziva slepilo – upozorava ona.
Kako bi se sprečio rizik od infarkta očnog živca, potrebno je kontrolisati šećer i krvni pritisak i izbegavati zasoljenu i masnu hranu. Takođe da bi se sprečile iritacije oka koje mogu da izazovu infekcije, neophodno je redovno pranje ruku. Posebno ako nosite kontaktna sočiva, koja lako prenose bakterije u oko. Ne treba zanemariti važnost zaštitnih naočara ili maske, posebno na bazenu, jer bakterije iz urina putuju vodom i lako inficiraju vežnjače kupača.
Promena boje očiju
Promena boje očiju, odnosno heterokromija je stanje u kom su zenice različite boje. Mogu da je izazovu stres i neki lekovi, poput "prostaglandina", ali i povrede zbog kojih nastaje krvarenje u zenicama.
Upala očiju
Isto tako treba imati na umu da su dijabetičari skloniji upalama očiju, pa imaju i slabiju sposobnost oka da se brani od upala. Zato se pri čestim upalama očiju pacijentima savetuje redovno kontrolisanje šećera u krvi kako bi se smanjio rizik od dijabetesa.
Kontrolišite oštrinu vida
Osim praćenja promena u izgledu zenica i beonjača, važno je redovno kontrolisati oštrinu vida kod kuće, napominje oftalmolog profesor doktor Iva Dekaris. U poznatom ambijentu prekrijte najpre jedno pa drugo oko. Ako primetite prilikom čitanja iskrivljen tekst ili valovite linije i uočite da se pojedine reči gube, obavezno pregledajte oči kod oftalmologa.
Ove promene mogu da ukažu na ozbiljne bolesti zadnjeg dela oka, koje se neretko pojavljuju kod ljudi starijih od 45 godina. Ipak, kako dodaje doktorka Dekaris, najbolja prevencija protiv očnih bolesti je raznovrsna ishrana i redovno kretanje.
Komentari (0)