Počeli su topli dani, a samim tim veća je mogućnost kvarenja hrane. Sledećih nekoliko saveta može vam pomoći da to izbegnete i sačuvate je u najsvežijem mogućem obliku…
– Ne kupujte oštećeno voće i povrće, naduvene konzerve, zaleđena pakovanja okovana ledom i nepravilno zapakovanu hranu.
– Zamrznutu hranu odmah nosite kući i stavite u zamrzivač. Ne dozvolite da se otopi ukoliko nećete odmah da je spremate.
– Mleveno meso, iznutrice, piletina i riba najbrže se kvare, pa zato ne bi trebalo da stoje u frižideru duže od dva dana u najhladnijem delu (oko 0 stepeni C).
– Zapakovano meso čuva se najviše pet dana u frižideru. Iako je na niskoj temperaturi, može doći do površinskog razvoja mikroorganizama, pa je poželjno pre upotrebe proveriti sluzavost površine i miris.
– Hranu koja je trula i pokvarena odmah bacite jer se u frižideru neće oporaviti, samo može da kontaminira ostalu hranu.
– Čitajte uputstva za pripremu zamrznute hrane. Na primer: povrće najčešće ne treba odmrzavati jer je ono prethodno blanširano.
– Odmrzavanje mesa treba da se obavi u frižideru 24 sata pre pripreme.
– Jednom odmrznuto meso i riba obavezno se moraju baciti ako se ne upotrebe istog dana za jelo. Ostala odmrznuta hrana može se čuvati u frižideru do 48 sati.
– Otvorene konzerve obavezno čuvajte u frižideru dobro zaštićene od mogućeg dodira sa sirovim mesom ili ribom. Najbolje je da njihov sadržaj prebacite u plastične posude.
– Posuđe i pribor sa kojim se obrađivalo sirovo meso, riba ili jaja obavezno dobro operite deterdžentom u vreloj vodi.
– Prohlađene ostatke od ručka ili večere odmah stavite u frižider, a isto postupajte i sa hranom koja sadrži visok procenat mleka ili mlečne masti.
Komentari (0)