Polazak u prvi razred i za decu i za porodice predstavlja veliku promenu. Za neke je i veoma frustrirajuće, upravo zbog različitog pristupa, organizacije i funkcionisanja, kaže u razgovoru za naš portal učiteljica Milica Banjac Dobromirov, magistarka metodike i autorka programa početnog čitanja i pisanja u novosadskom Edukativnom centru “Sovica”.
Fotografija: Privatna arhiva
Za razliku od vrtića i predškolskog, u školi mališane čeka nastava u učionicama, sedenje u klupi, čas od 45 minuta i domaći.
„Ono što je primetno je da deca danas ne znaju neke najosnovnije stvari, na primer, podelu i karakteristike godišnjih doba, koje su domaće, a koje divlje životinje, voće i povrće, dakle, klasifikaciju pojmova. Mogla bih da kažem da su manje spremnija nego pre”, primećuje mr Milica Banjac Dobromirov.
U vrtiću veća sloboda nego u školi?
Kako joj se čini da je u vrtiću veća sloboda nego u školi, naša sagovornica smatra da bi trebalo sprovesti tranziciju, odnosno, pripremni razred, gde bi se svi navikli na drugačije funkcionisanje, očekivanja i pravila. „Predškolci bi trebali da znaju da: vode računa o sebi i svojim stvarima, kako pravilno da drže olovku, kako se piše na papiru (u svesci) – pravac pisanja, mesto na listu…”, navodi mr Milica Banjac Dobromirov.
Naši prvačići su već dva meseca u školi. Naša sagovornica daje primer da su već polovinom oktobra imali diktat. „Onaj ko nije došao sa predznanjem pisanja, nije mogao da ga uradi. Ne ide to tako brzo…. I nije bitno što nema brojčane ocene… Frustrirajuće je… Tako da sistemski treba uskladiti stvari, a ne narušavati nečije samopouzdanje!”
Praktični saveti za roditelje – kako pripremati dete za školu?
Mr Milica Banjac Dobromirov dala je i predloge za roditelje kako da pomognu svojim predškolcima da lakše krenu u školu.
- Normalno je da deca danas znaju slova. Igrajte se sa njima „Na slovo, naslovo”. Zalepite plakat sa azbukom na zid u dečijoj sobi. Povežite sliku i slovo: A – avion, B – buba…
- Razgovarajte sa decom. Fond reči današnje dece je u velikom padu. Čitajte deci.
- Dajte im 5 ili više reči (npr. cvet, med, papir, pismo, baka) i tražite da koristeći te reči smisle priču i da je ilustruju.
- Pohvalite ih za svaki napredak i dajte sledeći nivo očekuvanja – blag, ne prevelik. Neka te stepenice budu savladive uz zadovoljsvo, smeh i lepa osećanja.
- Neka spreme svoju sobu, svoje stvari stave na mesto.
- Imajte strpljenja. Ponekad nedostatak strpljenja roditelja, dovodi do nesamostalne dece.
Foto: Freepik
Šta bi jedan predškolac trebalo da zna?
„Predškolac treba da zna da prepozna i iskaže svoja osećanja, da bude samostalan, da pravilno izgovara sve glasove, da sačeka da nešto pita ili kaže ako odrasli razgovaraju… Predškolac treba da zna da prepozna slova i zna reč koja počinje na neko slovo, da broji unapred i unazad do 10, da pravilno drži olovku, raspoznaje boje, klasifikuje predmete i bića. Da zna prostorne i vremenske odrednice… Predškolac treba da zna da komunicira sa drugarima i odraslima.
Uz današnji ubrzan način života, puno puta nemamo vremena za svoju decu, ali zastanite, udahnite, odložite telefone i obaveze i pričajte sa decom. Timski rad u okviru radionica takođe daje odlične rezultate”, zaključuje naša sagovornica.
Komentari (0)