Poznata je izjava Marka Tvena: "Prestati sa pušenjem je najlakša stvar na svetu. Ja sam to učinio već najmanje hiljadu puta!". Iako je svaki pušač svestan negativnih socijalnih, ekonomskih, a naročito zdravstvenih posledica pušenja, ipak ne uspe svako u nameri da se reši ove napasti. Prestati pušiti i u tome istrajati izuzetno je teško. Uzrok tome je – nikotin.
Nikotin je glavni sastojak duvana odgovoran za zavisnost koja se poredi sa zavisnošću od heroina ili kokaina. Zbog toga svaki prestanak pušenja uključuje borbu protiv psihičkih, ali i fizičkih posledica sindroma uzdržavanja. Većina bivših pušača nije prestala da puši iz prvog pokušaja. Najbolji savet je da ne odustajete! Ako su vaši prošli pokušaji da prestanete bili neuspešni razmislite što ste iz toga naučili. što ćete ovog puta uraditi drugačije?
Motivacija
Prestanak pušenja nije samo život bez cigareta. On uključuje promenu celokupnog životnog stila i razmišljanja. Zamislite to kao novi početak. Sve počinje u vašoj glavi. Kada u glavi složite stvari na pravi način, sprovođenje akcija biće neuporedivo lakše.
Motivacija za prestanak pušenja: Izbeći moguće ili zaustaviti postojeće zdravstvene probleme. Karcinom, srčani udar, impotencija, neplodnost, prevremeno boranje kože… Uštedeti novac. Uštedeti vreme. Ukloniti neprijatne mirise. Povratiti čulo ukusa u punoj meri. Koji su vaši motivi? Napravite popis. Svakodnevno ga proučavajte i proširujte.
Kako prestati
Zdravstvena korist prestanka pušenja nadmašuje zdravstvene posledice nabacivanja nekoliko kilograma. Morali biste da se ugojite 40 kilograma da postignete štetnost po zdravlje koje uzrokuje jedna kutija cigareta dnevno
Zaboravite na svoju težinu prvih nekoliko dana nakon odvikavanja. Trenutno je glavno da prestanete da pušite i da se više nikada ne vratite toj navici. Kontrola telesne težine, ako bude potrebna, doći će na red kasnije. Osoba prosečno prilikom prestanka pušenja dobije samo 3 do 5 kilograma.
Zaboravite na višak kilograma
Nekoliko je razloga zbog kojih veliki broj pušača povećava unos hrane i/ili dobija na težini prilikom prestanka pušenja. Jedan je od njih taj što duvan, tj. njegovi sastojci, ustvari ubrzavaju metabolizam. Prestankom pušenja taj efekat nestaje. Umereno vežbanje 3 puta nedeljno ima isti učinak na ubrzanje metabolizma kao i kutija cigareta dnevno! Prestankom pušenja ljudi takođe unose veće količine hrane. Hrana se koristi kao zamena za cigaretu u ustima ili kao nagrada za prestanak pušenja.
Nađite dobre zamene
Žvakaća guma ili grickanje nekog voća/povrća pomoćiće vam da pobedite potrebu za oralnom stimulacijom koju ste ranije zadovoljavali cigaretom. Ako pušite iz navike da imate šta da radite sa rukama – probajte da se igrate ključevima ili stres-lopticama. Ako pušite jer vam to pruža zadovoljstvo – uključite se u druge aktivnosti koje vas zadovoljavaju. Ako pušite da smanjite stres – nađite zdrave načine rešavanja stresa.
Bavite se nekom fizičkom aktivnošću, pripremite vruću kupku, čitajte knjigu… Ako pušite iz navike nakon obroka – nemojte se dugo zadržavati za stolom nakon jela. Izađite napolje, radite nešto što će vas zabaviti i omogućiti da ne mislite na cigaretu. Ako pušite u društvu – izbegavajte ljude koji puše. Smanjite ili izbacite konzumaciju alkohola, jer piće za sobom vuče i cigaretu.
šta kad vas "napadne" želja za cigaretom?
Najjača želja za cigaretom trajaće samo 3-5 minuta. Kada taj period prođe biće vam lakše i, naravno, biće vam drago što niste zapalili. Recite sami sebi: "odlučila sam da prestanem sa pušenjem i toga ću se držati!". Popijte čašu vode. Žvakaća guma bez šećera ili pepermint-bombona mogu da pomognu. Pojedite neko voće, povrće…. Nazovite prijatelja. S vremenom će se snažna želja za cigaretom sve ređe pojavljivati i na kraju – nestati.
Komentari (0)