Progovaranje je jedna od najvećih prekretnica u odrastanju deteta. Pored učenja da hoda, govor je nešto što je potrebno savladati, ali što se ne dešava preko noći.
Foto: Unsplash
Ipak, postoje jednostavne aktivnosti koje možete uključiti u svoju svakodnevicu, a koje će pomoći vašem detetu da na što jednostavniji i lakši način nauči da priča. Jeste li spremni da pokušate?
1. Prepričavajte svoj dan – pričanje o poznatim stvarima, o onome što i dete okružuje, ali i o onome što mu može biti interesantno najbolji je način da detetu držite pažnju, a da pritom ne morate da smišljate priče i neke nove likove.
Pročitajte i: Kratak frenulum kod bebe – kako rešiti ovaj problem
2. Pričajte sporo i u kraćim rečenicama – kako bi što pre i lakše zapamtio nove rečenice i nove reči, ali i razumeo njihovo značenje i kontekst upotrebe, važno je da detetu pričate u kratkim rečenicama i jasno, sporo, razgovetno.
Foto: Freepik
3. Održavajte kontakt očima dok pričate sa detetom – ako gledate dete u oči dok pričate možete biti sigurni da vas sluša i da je skoncentrisano na to što mu pričate, što znači da će i lakše zapamtiti i naučiti reči koje i vi koristite.
4. Verbalizujte ono što dete pokazuje – kada vam dete nešto pokazuje prstićem izgovorite o čemu se radi, šta je to, čemu služi, opisujte predmet – jer je to nešto što je dete u tom momentu zainteresovalo i što mu je bilo važno, što znači da će biti zainteresovano i za sve vezano za taj predmet.
Pročitajte i: Zašto (više) ne spavam kad i beba spava
5. U početku pričajte višim tonom – naučno je dokazano da deci prijaju viši tonovi u glasu, zbog čega se preporučuje da u početku sa svojim malim detetom pričate nešto višim tonom nego što vam je prirodno glas. Na ovaj način ćete lakše privući pažnju deteta onim što pričate.
6. Koristite uvek prave reči i ispravno pričajte – ako želite da naučite dete da priča važno je da i sami koristite prave i pravilne reči. Sporo i razgovetno izgovarajte pogotovo malo komplikovanije reči ili one sa kojima se dete nije do sada susrelo ili ih retko čuje.
Foto: Freepik
7. Čitajte često i po malo – s obzirom na to da maloj deci koncentracija ne traje dugo, kraći periodi čitanja više puta u toku dana poslužiće kao sjajne lekcije za učenje govora. Jezik u knjigama drugačiji je od onog koji koristimo u svakodnevnoj komunikaciji, zbog čega je veoma važan za pravilno učenje govora i novih reči. Nemojte zanemarivati ni slikovnice i dečije knjige sa malo teksta, kao ni kratke pesmice – sve one su veoma interesantne mališanima, a pogotovo kada se reči rimuju.
Pročitajte i: Šta je tantrum i kako da pomognem svom detetu da se smiri
8. Gestikulirajte – još jedan od načina da zadržite detetovu pažnju dok mu nešto govoriti jeste da gestikulirate dok pričate. Poznato je da komunikacija nije samo govor, već i propratna gestikulacija i mimika, odnosno neverbalni deo govora kojim se često može mnogo toga reći. Učite i ovo svoje dete od najranijeg perioda.
Komentari (0)