Koristite znakovni jezik
Moglo bi da deluje kontraproduktivno, ali znakovni jezik može da pomogne deci da komuniciraju i dovesti do ohrabrenja kada vide da i vi to podržavate. Počnite sa nekoliko znakova i rečima koje koristite često – više, manje, beba – i uvrstite ih u svakodnevnu komunikaciju. Uvek kada koristite znak recite i reč i i znak i reč koristite što češće.
Pričajte im
Kako bi naučili jezik, bitno je da mu budu što izloženiji. Zato bebcu mnogo pričajte. Pričajte polako i razgovetno, koristite jednostavne reči i kratke rečenice. Pravite pauze, kako bi mu dali do znanja da može da učestvuje u ”razgovoru”. Ne znate o čemu biste pričali? Pričajte im o onome šta o u tom trenutku radite. Dok spremate večeru pretvarajte se da ste u emisiji i objašnjavajte svaki postupak. Dok ga oblačite, izgovarajte imena odeće koju dodirujete.
Foto:Pixabay
Nagrađujte reči
Ukoliko vam dete traži mleko i izgovori reč, recite mu da ste srećni i ponosni zbog toga. Ovo je vreme da ga podstaknete da kaže još neku reč – recite mu da je mleko toplo i da jača kosti.
Postanite njegov eho
Ponavljate ono što Vam mališan kaže, dodajući na to još jednu ili dve reči. Ovu tehniku preporučuju pedijatri jer decu uči povezivanju novih sintagmi.
Čitajte sve
Knjige su sjajan način da podstaknete bebu da razvija govor. Čitajte mu po malo svakog dana. Preporučuje se i da čitate naglas gestikulirajući. Ne morate čitati samo knjige. Čitajte etikete u prodavnicama, tako ćete mu pomoći da reči poveže sa konkretnim predmetima.
Foto: Pixabay
Ignorišite gestove
Vaš mališan možda nema potrebu da govori jer vam gestovima savršeno dobro objasni svoje potrebe. Ukoliko pokazuje ručicom na jabuke, nemojte mu je odmah dati. Sačekajte da vidite kako još može da je zatraži. Kada mu je na kraju date, koristite reči kojima ćete objasniti to što radite ”Želiš li još jabuka? Ove jabuke su slatke i ukusne. I meni se sviđaju.”
Ograničite vreme pred ekranom
Deca aktivno uče kada imaju interakciju, što se ne dešava pred ekranom televizora ili tableta. Istraživanja pokazuju da je vreme provedeno pred ekranom povezano sa razvojem govora kod dece mlađe od tri godine. Američka asocijacija pedijatara preporučuje da deca starija od dve godine ne provode više od dva sata pred ekranom. Ona mlađa ne bi trebala da gledaju televiziju uopšte.
Komentari (0)