Deca često ne znaju kako da dele, jer im sam taj pojam nije jasan. Oni misle da je nešto njihovo, i ne žele da im to neko otme. Da bi na vreme naučili da svoje igračke i stvari nesebično dele sa drugim, za to im je od najmlađih dana potreban dobar uzor u kući.
– Deca najbolje uče imitacijom. Gledajući odrasle, a pre svega roditelje i one koji su im najbliži kao što su braća ili sestre, oni upijaju ponašanje. Zato je jedan od najboljih načina da naučite dete da deli stvari, da vi sa njim delite svoje stvari. Ako ste vi sa njim nesebični, onda će i ono takvo biti sa vama – kaže Dušica Vujčić Popović, pedagog.
U najranijem detinjstvu, bebe nisu sebične. One rado uzimaju, ali i daju stvari. Tek kasnije kreće da se razvija ovaj osećaj za ”moje”, koji može da preraste u sebičluk ili razmaženost.
– Ovakvo ponašanje počinje da se javlja kada krenu da se razvijaju socijalne veštine, kada dete krene da govori i upušta se u interakciju sa drugima. Dakle, oko druge godine možete da očekujete ovakvo ponašanje – objašnjava naša sagovornica.
Kako bi se ovakvo ponašanje na vreme sprečilo, pričajte sa svojim detetom, ali mu i primerom pokažite kako treba da se ponaša. Na primer, dozvolite detetu da se s vremena na vreme igra vašim igračkama, kao što su kompjuter ili knjiga. Onda možete da očekujete da će i dete vama, ali i drugima dozvoliti da se igraju njegovim igračkama.
– Neophodno je da se od malena sa decom o tome priča. Oni posebno uživaju u slušanju o tome kako je bilo kada ste vi bili mali. Pa onda možete da se setite tako neke poučne priče iz detinjstva. Priče i bajke o deci koja nisu želela da dele stvari, pa su na kraju loše prošla takođe mogu da budu korisne. Ali, u suštini, najbolje uče primerom – savetuje pedagog.
Bez kazne
Ako dete pokazuje znake sebičnosti, ne treba odmah pristupati kazni. Uvek treba prvo pokušati sa pričom i primerom.
– Sledeći put kada dete bude želelo nešto da uzme od vas, nemojte mu dati. Onda ga pitajte kako se oseća zbog toga. Ozbiljnom kažnjavanju ne treba pristupati, osim ako ovakvo ponašanje nije uzelo velikog maha – savetuje Dušica Vujčić Popović.
Šta znači „pozajmiti”
Objasnite detetu šta znači pojam ”pozajmiti”, i uverite ga da to ne znali da će ostati bez pozajmljene stvari. S druge strane, postavite ga u položaj da i samo želi nešto da pozajmi. Ali, bitno je naučiti ga i kada nešto ne treba da dali i pozajmljuje, i objasnite mu razliku.
Komentari (0)