Bilo da trebate brz i ukusan doručak, obrok na poslu ili na putu, zalogaje koje ćete lako pripremiti za izlet ili zabavu, među najverovatnijim je rešenjima – sendvič. Koliko god ga neki nazivali brzom hranom, sendviču se mora priznati da se može prilagoditi najraznovrsnijim prehrambenim zahtevima, od izbora toplo ili hladno, do toga da sastojci budu zdraviji i “lakši”.
Izbegavajte konzervirano
U ozbiljnoj potrazi za zdravijim sendvičima bolje je precrtati one koji se nude gotovi, jer se najčešće pripravljaju od beloga hleba i narezaka koji obiluju “praznim” kalorijama bez poželjne hranljive vrednosti, konzervansima i industrijski proizvedenim masnoćama – takozvanim trans mastima koje se smatraju izuzetno štetnima. Kao prihvatljivije varijante nude se integralni sendviči u prodavnicama zdrave hrane, no oni su po pravilu bezmesni.
Želite li nešto zaista po vlastitoj “meri”, vredi se potruditi i napraviti sendvič kod kuće, tim više što ćete tako verovatno potrošiti manje novca nego da kupujete gotov proizvod.
Prvi je korak, dakako, hleb – što kompaktniji, to bolji. Osim što ćete tako dobiti više minerala, vitamina, vlakana i drugih važnih sastojaka, veliki je plus integralnoga hleba to što znatno sporije podiže nivo šećera u krvi.
U “dodatnoj opremi” izbegavajte suhomesnatu klasiku – prihvatljiviji su naresci poput šunke, ćurećih prsa i sira s manje masnoća, posnog mesa pripremljenog bez dodatne masti, ukusnih sojinih zamena za meso poput tofua….
što više svežeg povrća
Klonite se majoneza, kečapa te drugih umaka i namaza, posebno leti. Zbog visokih temperatura dobro je izbegavati kuvana jaja, koja su inače poželjan izvor hranljivih stvari. Sendvič do mile volje možete nakrcati svežim povrćem i začinskim biljem, a osobit “štih” dobit će s hrskavim biljnim klicama. Dakako, sendvič primereno upakujte kako bi u maksimalno svežem izdanju dočekao trenutak “bliskog susreta” s vama!
Komentari (0)