Organizovati radni kutak u minimalno kvadrata posebno je osetljiv zadatak koji zahteva puno pažnje i dobro poznavanje radnih navika korisnika. U mnogim domovima radni je prostor i multifunkcionalan prostor koji koriste svi članovi porodice. Za jedne je to mesto osmosatnog rada, dok je za druge radni kutak mesto za plaćanje računa ili pisanje domaćih zadataka. Opcija je mnogo pa treba odlučiti koje je rešenje najbolje za vašu porodicu.
Odvajanje kancelarije
Ako se radni kutak nalazi u prostoru u kojem se obavlja više dnevnih aktivnosti, dobro je predvideti mogućnost fizičkog odvajanja radnog prostora od ostatka sobe. Odvajanje je najbolje napraviti zavesama, kliznim vratima ili policama.
Odabir lokacije
Prvo je i najvažnije odabrati mesto u životnom prostoru. Radni kutak najčešće je deo dnevnog boravka, hodnika ili trpezarije pa je bitno da se uklopi u postojeći prostor. Nakon odabira prostorije bitno je pronaći prikladan deo sobe koji je najmanje frekventan da se ne narušava koncentracija u radu.
Boje i materijali
Pri odabiru boja i materijala bitno je da čine estetsku celinu s ostatkom prostora. Birajte boje u zavisnosti od toga kakvo vas okruženje najviše inspiriše za rad. Nekima žive boje deluju stimulativno, dok će druge najbolje motivisati neutralni tonovi. Bela boja povećava prostor pa će vaš minijaturni radni kutak izgledati prostranije ako izaberete svetlije tonove. Kod upotrebe boja treba paziti da se ne pretera jer se u protivnom može stvoriti haotičan sklop.
Iskoristite zid
Kućna kancelarija manje je formalna, ali to ne znači da ga treba natrpati detaljima. Dekoracija je ta koja daje zadnju reč u uređenju i njome stvarate radnu atmosferu. Nije dobro da je atmosfera previše opuštena jer vas neće dovoljno stimulisati na rad, a kako se radi o kućnoj kancelariji, ne treba biti ni previše formalno uređen, probajte naći neku sredinu.
Nastojite rasteretiti radnu ploču tako da iskoristite zid. Pretvorite jedan deo zida uz radni sto u multifunkcionalan pano koji može služiti kao kalendar, podsetnik ili mapa za inspiraciju. Odličan je dekoracijski element i ujedno rasterećuje radnu ploču.
Poželjno bi bilo da sav radni pribor, ponajpre držače za papir i olovke takođe smestite na zid i tako oslobodite radnu ploču da bude namenjena isključivo za rad.
Odabir stola
Radni stol mora pre svega biti mesto koje je ugodno za rad i boravak pa je stoga poželjno da ste tamo ugodno smešteni. Stolica bi trebala biti ono na čemu se ne štedi, no pripazite na njen izgled da ne naruši estetiku sobe. Budući da atmosfera vaše kancelarije ne mora biti formalna, umesto klasične kancelarijske stolice nabavite neku od dizajnerskih stolica koje, osim što su udobne za sedenje, odličan su detalj u enterijeru. Pravilo da radni kutak zauzima minimalno prostora uslovljava da sto bude minimalnih dimenzija.
Praktično je rešenje sklopivi radni stol. Kad završite s radom, sto se može sklopiti i osloboditi taj deo sobe za neku drugu namenu. Kako je laptop postao najčešći kućni računar, znatno je uštedeo prostor radnog stola pa se radni deo može pretvoriti u stolić s časopisima i knjigama. Ako nemate mesta za stol s fiokama, predvidite dovoljno zidnih polica. Kao zamena za ormarić mogu poslužiti i kartonske kutije koje možete premeštati.
Rasveta
Svetlo je važan faktor u projektovanju radnog kutka. Najbolje je smestiti radni sto u blizini prirodnog svetla jer ono najmanje umara oči. Obavezna je i stolna lampa. Kad se štedi svaki centimetar radne ploče, najbolje je izabrati model lampe koji se pričvršćuje na ivicu stola.
Saveti:
1. Za organizaciju radnog kutka najbolje je izabrati dnevni boravak ili trpezariju
2. Praktično je rešenje sklopivi radni sto izrađen po meri koji se nakon korištenja sklopi i postane deo ormara.
3. Pretvorite jedan deo zida uz radni sto u multifunkcionalni pano koji može služiti kao kalendar, podsetnik ili mapa za inspiraciju. Odličan je dekoracijski element i ujedno rasterećuje radnu ploču.
4. Bela boja povećava prostor pa će vaš minijaturni radni kutak izgledati prostranije ako izaberete svetlije tonove.
Komentari (0)