Ukoliko se osećate slabo, razdražljivo, primećujete osetan gubitak apetita, bledi ste i sve češće postajete zaboravni ili zbunjeni, prekontrolišite krvnu sliku, jer je moguće da patite od anemije.
– Smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca, količine hemoglobina u njima ili njihove mase najčešće se manifestuje tokom letnjih meseci, jer je organizam zbog loše ishrane tokom zimskih i prolećnih meseci lišen gvožđa i folne kiseline – objašnjava dr Marija Kozomara, doktor medicine.
Prema njenim rečima, postoji nekoliko vrsta ovog poremećaja, ali je u praksi najčešća anemija koja nastaje zbog manjka gvožđa ili folne kiseline. Dobra vest je da se ova nelagodnost može pobediti promenom načina ishrane.
Rudnici važnih minerala
– Da biste obezbedili dovoljan unos ovih važnih minerala, jedite crveno meso i iznutrice, mahunarke, musli i zeleno povrće – navodi dr Kozomara i dodaje da je od velike važnosti i paralelan unos 1.000 mg vitamina C, jer on potpomaže apsorpciju gvožđa.
Kad je neophodna injekcija?
U nekim slučajevima je, međutim, neophodno lečiti anemiju i veštačkom nadoknadom (kroz injekcije), naročito kod trudnica i dece.
– Žene koje pate od anemije, a žele da ostanu u drugom stanju, to bi morale da saopšte svom doktoru, kako bi na vreme uspele da eliminišu nelagodu. Međutim, nije retka pojava da se kod žena koje su u drugom stanju pojavi manjak gvožđa. To je naročito opasno zbog rizika od spontanih pobačaja ili poremećenog razvoja ploda. Zbog toga se kod svih trudnica radi rutinska suplementacija ovim vitaminom – navodi naša sagovornica.
Dužinu terapije injekcijama gvožđa određuje lekar, ali ona ne isključuje i nutritivnu podršku organizma kroz namirnice bogate mineralima čiji nedostatak izaziva anemiju.
Izlečenje
Da bi anemija postala prošlost, pored promena u ishrani, od velike važnosti je i boravak na svežem vazduhu i bavljenje fizičkom aktivnošću. Dobar i kvalitetan san takođe je, podseća dr Kozomara, od krucijalnog značaja za poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja organizma:
– Uz loše izbalansiranu ishranu, manjak fizičke aktivnosti, boravak u zatvorenim prostorijama i malo sna sasvim je izvesno da ćete se osećati umorno, iscrpljeno i razdražljivo, što su prvi simptomi anemije. Zbog toga se trudite da svom organizmu priuštite sve ono što će mu dati snagu da se izbori sa problemima koje donosi svakodnevnica.
Izvori gvožđa
– spanać
– brokoli
– grašak
– zelje
– blitva
– jaja (posebno žumance)
– integralni pirinač
– tofu
– suvo voće (suve šljive, grožđe ili kajsije)
– višnje
– borovnice
– cvekla
Izvori folne kiseline
– pšenične klice
– pasulj
– kikiriki
– pečurke
– brokoli
– orasi
– semenke
– džigerica
– junetina
Komentari (0)