Nekada je izbor kućnih ljubimaca sa kojima najviše uživaju deca,bio mnogo jednostavniji izbor: biralo se uglavnom između psa i mačke, dok vremenom i papagaji i kanarinci nisu ušli u uži krug. Danas su status kućnih ljubimaca stekle i razne vrste guštera, paukova pa i zmija. Kako i kog ljubimca odabrati za dete? Stručnjaci se ipak slažu da je pas najbolji izbor.
– Pored psa kao kućnog ljubimca dete će najbolje steći osećaj odgovornosti, zato se on savetuje deci svih uzrasta. Mačke su vrlo samostalne, ali ponekad i agresivne, pa se preporučuju tek deci koja idu u školu, dok ptice treba izbegavati, jer mogu da prenesu infekcije i oboljenja – kaže dr veterinarske medicine Bojan Nikolić.
Kada je već reč o psima, trebalo bi imati na umu da postoje velike razlike među rasama: deci se preporučuju retriveri jer im prija dečje prisustvo, haski ne voli mnogo da se mazi, ali neće napasti dete, rotvajler se postavlja zaštitnički, dok su pekinezeri nepredvidivi…
Kada već odlučite da usrećite dete kućnim prijateljem i kada ste spremni na nove svakodnevne obaveze u vezi sa brigom o njemu, postavlja se pitanje koju životinju izabrati. Najčešće kućnog ljubimca biramo prema želji deteta.
Ipak, zahtevi dece ne bi trebalo da budu jedini kriterijum. Doktor Bojan Nikolić savetuje da treba uzeti u obzir osobine kućnog ljubimca i uskladiti ih sa godinama deteta.
– Uz decu do dve-tri godine trebalo bi da bude samostalna životinja, svesna da ne sme da ih povredi, pa bi najbolje bilo da tada imate psa ili ribice. U predškolskom uzrastu preporučljive su krznene životinje, koje decu podsećaju na plišane igračke, na primer pas ili kunić. Mačke mogu da budu agresivne, pa su najprimerenije tek školskoj deci – kaže dr Nikolić.
Dodaje da bi trebalo imati u vidu koliko koja životinja zahteva prostora, vremena, novca i koliko ste spremni da na to odgovorite. Bitan je i prosečan životni vek životinje, da dete ne bi došlo u situaciju da mu brzo umre ljubimac za kojeg se vezalo.
– Gledano sa zdravstvene strane, opet su psi na prvom mestu, slede glodari, pa onda mačke koje mogu da prenesu zaraze, gljivične infekcije ili da izazovu alergijske reakcije. To mogu i psi, ali mnogo ređe. Ptice bi bile na poslednjem mestu, jer mogu da prenesu plućne infekcije – kaže dr Nikolić.
Sve popularnija je kupovina neuobičajenih kućnih ljubimaca, kakvi su iguana, tarantule, zmije, činčile, pacovi. Motiv za kupovinu je uglavnom želja roditelja da se razlikuju od ostalih, a prema rečima dr Nikolića, dopadaju se deci koja su mirna i uglavnom izdvojena od drugih, pa se poistovećuju sa životinjama sa sličnim statusom.
Pas: Ako ste za igru…
– zahvalan je za socijalizaciju
– skoro uvek raspoložen za igru s decom
– potrebno je da ga izvodite napolje nekoliko puta dnevno
– jedan je od finansijski zahtevnijih kućnih ljubimaca
– živi oko 13 godina
Mačka: Ako niste za šetnju…
– vrlo je nezavisna, aktivna i oseća se bezbedno tek kada istraži svaki kutak stana
– voli da se mazi
– ne zahteva poseban prostor, osim kutka za kutiju s peskom i eventualno korpe za spavanje
– nije neophodna posebna higijenska nega, osim povremenog četkanja
– ne preporučuje se da bude uz decu mlađu od šest godina radi obostrane bezbednosti
– živi oko 14 godina
Ptice: Ako vam nedostaje cvrkut…
– vole da budu u društvu drugih ptica
– potreban je kavez i druga dodatna oprema
– neke vrste mogu da nauče da govore
– mogu da budu glasne i destruktivne
– mogu da prenose plućne infekcije
– živi do 18 godina
Hrčak: Ako ste noćobdija…
– neophodan mu je kavez i dodatna oprema u njemu
– ne voli da bude u društvu drugih hrčaka
– danju spava, noću je aktivan, pa često pravi buku
– živi oko 2 godine
Ribice: Ako volite tišinu…
– zahtevaju akvarijum sa pratećom opremom
– vole da budu u društvu drugih ribica
– zahvalne su za održavanje, ne zahtevaju mnogo vremena
– jedan od najjeftinijih kućnih ljubimaca
Komentari (0)