U zavisnosti od stanja bebe, možete započeti dojenje po desetak minuta, po dojci. Beba koja je bila hranjenja putem sonde, pa potom iz flašice, navikla je da mleko teče, a ona da guta. Na taj način nije bio potreban veliki fizički napor da bi beba bila sita. Ukoliko se beba posle 5-10 minuta po dojci umori i nema više snage za sisanjem, možete joj ponuditi flašicu. Ukoliko mama ima dovoljno mleka, može svoju bebu nahraniti prethodno izmlazanim i zagrejanim mlekom.
Kako je uspostavljanje sopstvenog ritma sisanja, disanja i gutanja za svaku bebu, a posebno prevremeno rođenu, od ključnog značaja, tu je Calma cucla da to bebi i omogući. Calma cucla podržava dojenje jer funkcioniše po sistemu vakuuma, jer jedino tada mleko teče iz flašice.
Foto: Medela Calma cucla
Može se desiti da prevremeno rođena beba ima neki neurološki poremećaj, rascep usne/nepca ili Daunov sindrom. U tom slučaju su specijalne hranilice, Special needs feeder i Softcup, Medeline flašice sa nastavcima, nešto što će bebi omogućiti da bude nahranjena majčinim mlekom, shodno svojim mogućnostima, bez prekomernog oticanja i prosipanja mlaka iz flašice uz uspostavljanje sopstvenog ritma disanja, sisanja i gutanja. Special needs feeder omogućava i kontrolisanje brzine protoka tečnosti iz flašice, dok Softcup predstavlja idealnu alternativu hranjenju iz čašice.
Foto: Medela flašica za hrenjenje beba sa posebnim potrebama
Bebe bi trebalo da hranite na flašicu držeci je u naručju, tako da joj glavica bude u visini dojke a telom uz vas. Na taj način je beba u najpribližnijem položaju kao kada sisa na dojci, pa je samim ti i prelazak sa flašice na dojku mnogo prihvatljiviji i lakši za bebu.
Ukoliko je beba slaba i ima poteškoća da napravi vakuum i istrajno sisa na dojci, jer su na primer dojke nabrekle usled kontinuiranog nadolaženja mleka, možete primeniti kao privremeno, pomoćno sredstvo, Medela silikonske bradavice. Dostupne su u tri različite veličine. Omogućavaju bebi lakši hvat i stvaranje vakuuma pa samim tim i duže podoje.
Foto: Medela silikonska bradavica
Mama se posle podoja od 5-10 minuta, po dojci, može izmlazati jos desetak minuta po dojci, kako bi se održavala i dalje stimulisala proizvodnja mleka.
Tako izmlazano majčino mleko može stajati na sobroj temperaturi do 4 sata a u frižideru do 72 sata. Mleko bi trebalo posle zagrevanja iskoristiti u narednih sat vremena. Jednom zagrejano mleko se ne vraća u frižider niti se ponovo zagreva.
Ukoliko beba istrajno sisa na dojci, ali mama usled stresa ili iz drugih razloga nema dovoljno mleka, ali i dalje želi da doji svoju bebu i ne želi da prekine kontakt kože na kožu prikom dojenja, onda joj pri tome podršku može pružiti Supplemental nursing system – sistem za dohranu beba. Sistem koji ima mogućnost odabira 3 vrste cevčica različitog lumena, čime se određuje količina protoka tečnosti. Brzina protoka se određuje visinom slobodnog pada tečnosti iz rezervoara koji je oko vrata majke. U rezervoar se može staviti majčino mleko ili dohrana, ukoliko za njom ima potrebe. Vrh cevčice se postavlja na vrh bradavice. Pri sisanju bebe na dojci, vrši se stimulacija i pražnjenje dojke, a beba biva sita jer uporedo dobija i hranu iz sistema.
Foto: Medela sistem za dohranu beba
Nakon određenog vremena, kada beba ojača, ima dovoljno snage da ceo podoj istraje na dojci, bez potrebe za flašicom, a organizam majke prati potrebe vaše bebe i stvara potraživanu količinu mleka, tada je idealno nastaviti sa dojenjem na zahtev, bez gledanja na sat i uživati u emotivnoj povezanosti, sreći i zadovoljstvu.
Sve je moguće! Majčino mleko je nezamenljivi dar prirode i sve ono što je vašoj bebi potrebno. Vaše je da želite, a Medela je tu da vas podrži na putu ostvarivanja tih želja.
Više informacija o svim Medela proidzvodima potražite na sajtu OVDE.
Komentari (0)