U kupatilu se bakterije najbrže razmnožavaju, a mikrobiolozi sa Univerziteta u Arizoni tvrde da su vlažni peškiri posebno na „meti” mikroorganizama, uključujući ešerihiju koli i salmonelu. Zbog toga se preporučuje da se menjaju dva puta nedeljno i da budu potpuno suvi pre korišćenja.
Isto tako i kozmetika, šminka, brijači, četkice za zube, lekovi koji se često drže u ovom delu doma, mogu da „skupljaju” bakterije i vlagu. Ako ugledate i mali trag rđe na peškirima, odmah ih bacite, kao i kada izgube mekoću i postanu grubi za kožu. Ako ih više puta koristite, posle svake upotrebe bilo bi dobro da ih isperete čistom toplom vodom i potpuno osušite, jer će to da im produži vek trajanja.
Četkice za zube menjajte jednom mesečno, preporučuju stomatolozi. Ako želite da sprečite skupljanje bakterija na njima, posle upotrebe uspravite ih tako da se dobro osuše na vazduhu. Ako u čaši ima nekoliko četkica, vodite računa da budu razdvojene kako se bakterije ne bi širile. Četkice držite što dalje od toaletne šolje, jer se svakim ispiranjem šire bakterije po vazduhu.
Toplota i vlaga koje se skupljaju u kupatilu, naročito tokom tuširanja, loše utiču i na lekove koji mogu da izgube dejstvo i pre isteka roka. Držite ih na hladnom i suvom mestu. Svaki put posle nanošenje pudera ili rumenila na lice, rizikujete da „kontaminirate” šminku, pa uvek pre toga dobro operite ruke.
Komentari (0)