Bebe same izbacuju noćni podoj. Neke već u drugom mesecu, a neke kasnije. Roditelji treba da prepoznaju i prate bebin ritam. Ova mala, zahtevna bića su različita, uostalom kao i mi, odrasli ljudi.
Kako da joj pomognete da nakon ukidanja noćnog podoja prespava celu noć?
Pokušajte da planirate spavanje deteta svaki dan. Stavljajte ga na spavanje svaki dan u isto vreme. Pre svakog počinka, uradite nešto što će vašem mališanu dati na znanje da se sprema za spavanje. To može da bude ljuljanje u naručju, čitanje priče, pevušenje ili ležanje i nežno uspavljivanje. Tako će dete znati da je vreme za odmor i samim tim će lakše i zaspati. Ritual ponovite pre svakog spavanja – kako noću, tako i pred dnevni odmor.
Odeća treba da bude udobna i lagana. Utopljavajte vaše dete, ali nemojte preterivati. Savetuje se slojevito oblačenje odeće od prirodnih materijala.
Bebama je potrebno da im bude toplo, ali ne da im bude prevruće. Ukoliko vama odgovara temperatura sobe, odgovaraće i vašem detetu. Ako je moguće, dete treba da spava uvek u istom prostoru. Tako se navikava na određeno okruženje za spavanje, pa samim tim lakše zaspi. To okruženje treba da bude mirno, tiho i opuštajuće, ali može da se čuje lagana muzika. Soba u kojoj se spava, mora da bude dobro provetrena. Pomaže i šetnja pre spavanja.
Ako idete na odmor, nemojte zaboraviti da ponesete predmete koje dete povezuje sa spavanjem (knjige, uspavanke, igračke…).
Pročitajte još:
Št sve treba da znate o spavanju vaše bebe >>
Zašto je uvek ista bajka pred spavanje? >>
Komentari (0)