Deca odmalena oponašaju roditelje, uče na njihovom primeru kako treba da se ponašaju i uprkos vlastitom karakteru, postaju vrlo slična njima – pa tako i pesimisti ili optimisti.
Roditelji katkad u neprestanoj borbi s poslom i porodicom umeju da zaborave koliko njihovo ponašanje u svakodnevnim, pa i nebitnim situacijama utiče na oblikovanje stavova njihovih mališana. Ako u kući preovladava razmišljanje da nikome ne možeš verovati i da ne možeš da uspeš ako nemaš vezu, skoro su stopostotne šanse da će i deca tako razmišljati, tvrde stručnjaci. Postepeno se razvijaju mali pesimisti, a pesimizam, upozoravaju psiholozi, umna je navika koja može da ima razorne posledice – depresivno ponašanje, malodušnost, loš uspeh u školi, pa i lošije zdravlje.
Optimistična deca, s druge strane, umeju sebi bolje da objasne poraz i lakše se oporavljaju od loših iskustava. Budući da su roditelji glavni „distributeri“ načina razmišljanja i razvoja dečjeg mozga, važno je da nauče kako da deci osiguraju zdravo mentalno razmišljanje, smatraju psiholozi.
Pre svega, roditelji bi trebalo da porade na vlastitom načinu razmišljanja. Ono se neće promeniti tokom noći, ali potrebno je raditi na njemu i u svakoj situaciji zastati i razmisliti o optimističnoj verziji. Praksom može da se nauči da se razmišlja pozitivno o životnim situacijama. Potrebno je objasniti detetu da postoji veza između onoga šta misle i šta osećaju. Pokažite im to tako da naglas kažete šta mislite o nekom srećnom događaju i kako će to odmah i u vama pobuditi dobra osećanja.
Hvatač misli uči decu emotivnosti
Pokažite deci igru hvatač misli. Kažite im da svaki put kada se zbog nečega osećaju loše, razmisle o tome. Treba im objasniti da će misli poput „nisam ni za šta“ ili „neću uspeti“ uticati na njihovo raspoloženje i ponašanje. Ako prepoznaju osećanja, lakše će prepoznati sličnu situaciju i tako se osloboditi negativnih misli.
Ono što se automatski pomisli, nije uvek tačno
Ako je dete mislilo loše o sebi zbog nekog događaja, objasnite mu da ono što je tada mislilo, nije neophodno i tačno. Takođe, ne sme da veruje u te tvrdnje i ograničava sebe na neuspeh.
Posledice nikad nisu toliko strašne
Poučite dete kako da tačnije sagledava i razmišlja o lošim situacijama. Trebalo bi da se podsete stvari u kojima su uspešni.
Komentari (0)