Zbog svega toga moraju precizno i bezbedno da se uklone. Za razliku od drugih polipa koji se javljaju unutar genitalnih organa, a mogu da se uklone i kiretažom, endometrijalni polipi ne bi smeli da se uklanjaju kiretom -naslepo. U GAK „Narodni front” se uspešno koristi metoda ultrazvučno praćene polipektomije.
Prednost ovog zahvata u odnosu na kiretažu je, prema rečima dr Spase Anđelića, načelnika Dnevne bolnice, to što se izvodi u kratkotrajnoj anesteziji, pa se pacijentkinja otpušta kući svega nekoliko sati od intervencije.
– Eksplorativna kiretaža radi se „naslepo”: instrument kojim se ulazi u matericu u velikom broju slučajeva ne može da „zahvati” izraštaj zbog svoje fibrozne, mekane građe, i on ostaje unutar materice. Zato se u praksi događa da se po nekoliko puta uradi eksplorativna kiretaža, a da se ne postigne odgovarajući efekat – objašnjava dr Anđelić.
Polipi u materici teže se dijagnostikuju i nekada se teško razlikuju od hiperplazije sluzokože materice ili od submukoznih mioma, čestih uzročnika spontanih pobačaja i prevremenih porođaja. Zato je za polipe bolje koristiti metodu histeroskopije ili polipektomije, ciljanog uklanjanja pod kontrolom ultrazvuka. Histeroskopom može da se sagleda unutrašnjost materice i da se otkloni polip, ali je polipektomija još preciznija metoda.
– Ovom metodom se polipi ne stružu sa zidova materice, nego se posebnim kleštima obuhvate, uvrnu i pažljivo izvade – objašnjava dr Anđelić. – Ceo zahvat se prati na ekranu.
Polipektomija pod kontrolom ultrazvuka se izvodi u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji i traje u proseku 12 minuta. |
Primera radi, za histeroskopiju je potrebno duplo duže vremena da bi se obavila intervencija i u 80 odsto slučajeva je neophodna opšta anestezija.
Polipi unutar materice se otkrivaju najčešće kod pacijentkinja sa obilnim, produženim i iregularnim krvarenjima (23,8 procenta), a trećina su žene u petoj deceniji života. Kod neplodnih pacijentkinja polipi se javljaju u pet do čak 44 procenta, a kod žena koje nemaju nikakvih simptoma polipi se otkriju u svega jednom procentu. Rizik od maligne alteracije endometrijalnih polipa iznosi manje od jedan odsto i to kod starijih žena, žena u menopauzi i u slučajevima kada je polip veći od 1,5 centimetra.
Pričitajte još:
Može li analiza krvi biti preventiva? >>
Matičnim ćelijama protiv raka dojke >>
Komentari (0)