Trećina dece i adolescenata koji prvi put koriste antipsihotike stiču višak kilograma ili postaju gojazni već nakon 11 nedelja, poručuju američki stručnjaci.
"Ovi podaci potvrđuju da su deca i adolescenti veoma osetljivi na korišćenje antipsihotika u lečenju", ističu dr Kristofer Varli i dr Jon Meklilan iz Dečije bolnice u Sijetlu, upozoravajući da bi lekari koji te lekove prepisuju deci trebalo pažljivo da procene koristi i rizike.
Istraživanjem, koje je obavljeno u bolnici Zuker Hilsajd i na Institutu za medicinska istraživanja Feinstejn u Njujorku, razmotreno je dejstvo četiri najčešće korišćena antipsihotika: "risperdala", firme "Džonson i Džonson", "ziprekse" kompanije "Eli Lili", "aripriprazola" firme "Bristol-Majers Skvib" i "serokela" kompanije "Astra Zeneka".
Praćeno je ukupno 272 dece i tinejdžera starosti od četiri do 19 godina, koja su patila od bipolarnog poremećaja, šizofrenije i poremećaja iz sfere remetilačkog ili agresivnog ponašanja.
Posle oko 11 nedelja pacijenti koji su uzimali lek "zipreksa" u proseku su se ugojili po 8,5 kg, oni na "serokelu" 6,1 kg, na "risperdalu" 3,5 kg i na "aripiprazolu" 4,4 kg. zaključak – 10 do 36 odsto ispitanika su u roku od 11 nedelja steklo višak kilograma ili i formalno postalo gojazno.
Kod "ziprekse" je registrovano najdramatičnije gomilanje kilaže, kao i najveće promene metaboličkih faktora – nivoa šećera u krvi, holesterola i triglicerida, što povećava rizik od šećerne bolesti i srčanih oboljenja.
"Aripiprazol", koji kod odraslih obično ne izaziva gomilanje kilograma, kod dece je imao takvo dejstvo, ali nije povećavao nivo holesterola ili šećera u krvi.
U SAD su zasad za upotrebu kod dece od antipsihotika dozvoljeni samo "risperdal" i "aripiprazol", ali je u junu panel eksperata preporučio američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA) da proširi listu dozvoljenih antipsihotika za decu.
Mnogi stručnjaci su, međutim, zabrinuti zbog mogućeg uticaja antipsihotika na decu, kao i zbog opasnosti da se takvi lekovi prepisuju za lečenje i nekih drugih stanja, na primer poremećaja pažnje praćenog hiperaktivnošću.
"Za decu koja nisu psihotična i koja nemaju bipolarni poremećaj, ovi lekovi treba da predstavljuju poslednje rešenje" kategorična je dr Monika Mičel, dečji psihijatar iz njujorške bolnice Lenoks Hil. "Zipreksa" je najbolje prodavani medikament kompanije "Eli Lili", sa plasmanom vrednim 4,7 milijardi dolara u 2008.
"Serokel" je drugi najprodavaniji proizvod firme "Astra Zeneka". Vrednost prodaje tog leka u 2008. iznosila je 4,5 milijardi dolara.
Komentari (0)